Uber v Brně dál nesmí jezdit. Vrchní soud zrušil předběžné opatření jen jedné flotile služby

Přepravce Uber dál nesmí jezdit v Brně, předběžné opatření, jež mu to zakazuje, stále platí. Vrchní soud v Olomouci zrušil jiné opatření, které se týkalo jen jedné flotily provozovatele Jakuba Dümlera. Vyplývá to z vyjádření brněnského magistrátu a Vrchního soudu v Olomouci.

Olomouc (Aktualizováno: 14:22 20. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu. | Zdroj: Reuters

Odůvodnění soudu zatím není k dispozici, soudce má nyní lhůtu 30 dní na sepsání rozhodnutí, které bude teprve poté doručeno účastníkům.

"Vrchní soud rozhodoval v případě společností Lido Taxi a jedné fyzické osoby a předběžné opatření bylo zrušeno. Konkrétně šlo o to, že ta fyzická osoba prostřednictvím aplikace Uber přepravovala zákazníky. Nejedná se ale o to hlavní předběžné opatření, o tom vrchní soud nerozhodoval," řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Brno bude bez Uberu, sdílenou taxislužbu zakázal soud

Číst článek

Pro Uber v Brně se podle Zuzany Taušové z tiskového odboru brněnského magistrátu podmínky úterním rozhodnutím soudu nijak nemění. "Takzvané velké předběžné opatření, které stále platí, se vztahuje i na flotilu pana Dümlera," uvedla Taušová.

Uber spustil svoji službu UberPOP v Brně 1. února. Spočívá v tom, že lidé si přes aplikaci zavolali řidiče, který je odvezl na požadované místo. Zákazník zaplatil za ujeté kilometry a za čas strávený na cestě. Řidiči jezdili buď pro Uber, nebo fungovali jako živnostníci, kteří si ježděním ve vlastním autě přivydělávali.

V Brně nejezdí od dubna

V první polovině dubna ale brněnský krajský soud zakázal firmě předběžným opatřením služby v Brně poskytovat. Z tehdejšího usnesení soudu vyplynulo, že firma porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje.

Podle soudu nesmí poskytovat službu v případech, že řidiči k tomu nebudou mít oprávnění, auto není označené jako taxi a nenese název společnosti či nemá taxametr. V květnu pak krajský soud odmítl i návrh Uberu na zrušení tohoto předběžného opatření. Firmě poté zůstala možnost podat odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Auta Uberu nemají taxametr, nejsou označená jako taxi a řidiči nesplňují podmínky dané vyhláškou o taxiskužbě, což vadí klasickým taxislužbám, které Uber považují za nekalou konkurenci. Podnět k brněnskému soudu podala společnost Lido Taxi Radio, město bylo přidruženým účastníkem řízení.

V Praze Uber služby poskytuje a čeká se na výsledek standardního soudního procesu.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme