Ukrajinskému gangu rozdal soud vysoké tresty

Do vězení dnes poslal Městský soud v Praze členy gangu, který řádil v hlavním městě. Šesti Ukrajincům za sérii brutálních přepadení pražských obchodů a jednoho kasina vyměřil tresty odnětí svobody v rozmezí od tří do patnácti let. Celkem má ukrajinský gang na svědomí krádeže za necelých sedm miliónů korun. Odsouzení budou také vyhoštěni z naší republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Pět Ukrajinců se proti rozsudku odvolalo na místě, jeden si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupkyně Jaromíra Bjolková. "Rozsudek vcelku odpovídá skutkovým zjištěním a tresty mi připadají přiléhavé, spravedlivé a přísné," řekla Radiožurnálu.

Naopak obhájcům obžalovaných se tresty zdály až příliš vysoké. "Máme za to, že důkazní situace nebyla opravňující k tomu, aby byl vynesen odsuzující rozsudek kromě jednoho nepodstatného výroku, který se týkal padělání veřejné listiny," uvedl obhájce.

Největší loupežnou akcí skupiny bylo podle rozsudku přepadení kasina Millenium v ulici V Celnici v Praze 1 z 19. června 2000. Lupiči nejprve večer předtím přepadli v Sinkulově ulici v Praze 4 manažera podniku a násilím ho donutili vydat klíče od vstupních dveří pro zaměstnance a od trezorů. Další den ráno Ukrajinci s pistolí a samopalem vnikli do kasina, kde byli v té době pouze člen ochranné služby a uklízečky. Útočníci je spoutali řetězy a v podniku ukradli přes 5,5 miliónu korun.

V září 1999 členové gangu také přepadli obchod s oděvy a koženým zbožím na Národní třídě, v listopadu téhož roku vyloupili obchod s koženou galanterií. Loni v únoru pak přepadli podle spisu prodejnu foto-kino v Praze 2. Ve všech případech nejprve ohrožovali zaměstnance střelnými zbraněmi, poté je spoutali a prodejnu vyloupili. Podle rozsudku se Ukrajinci dopustili také dvou dalších trestných činů - nedovoleného ozbrojování a falšování úřední listiny. Policie u nich totiž našla několik samopalů a pistolí a také falešné pasy a řidičské průkazy.

Vynesením rozsudku však kauza nekončí, Tím, že se odsouzení odvolali, bude se celý případ znovu projednávat před Vrchním soudem.

Martin Hromádka, Marcela Mikesková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme