US-DEU povede do evropských voleb Rögnerová

Nezávislá senátorka Helena Rögnerová povede kandidátku US-DEU pro volby do Evropského parlamentu. Rozhodli o tom delegáti sjezdu v Hradci Králové. Rögnerová získala 117 z 212 hlasů. V tajné volbě jí delegáti sjezdu dali přednost před někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla Karlem Schwanrzenbergem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Rögnerová | Foto: Klub Nezávislí

Rögnerová po oznámení výsledků tajné volby prohlásila, že se pokusí jako jednička unionistické kandidátky získat v červnu 2004 co nejvíce mandátů a udělá vše pro to, aby nezklamala získanou důvěru. Českou republiku by ve Štrasburku měli hájit podle ní lidé, kteří jsou hrdí na svoji zemi, ale zároveň ti, kteří netrpí nacionalismem.

Bývalá ředitelka pražské motolské nemocnice soudí, že hlavním úkolem je přinutit občany, aby přišli k volbám, a vysvětlit jim, jaký je smysl Evropského parlamentu. "Naším společným úkolem bude přesvědčit lidi, aby vůbec k volbám do Evropského parlamentu šli, abychom potom nenaříkali nad účastí deseti dvaceti procent a neříkali si, že jsme neuspěli jenom proto, že přišli jen skalní voliči ODS a komunistů," prohlásila.

Protikandidát Rögnerové Schwanrzenberg mluvil o prosazování státních zájmů naší republiky v evropském parlamentu. "Měli jsme v posledních letech a měsících diskuzi o národních zájmech, o co v Evropském parlamentu půjde je hájit zájmy občanů tohoto státu jakožto útvaru, který se bude nadále v Evropské unii ještě vyvíjet," uvedl.

Rögnerová byla před třemi lety jako nestranička zvolena za čtyřkoalici na návrh KDU-ČSL. Nyní předsedá senátorskému klubu Nezávislí, který úzce spolupracuje s Klubem otevřené demokracie. V této frakci mají unionisté většinu nad senátory za ODA, Cestu změny a LiRA.

Na druhém místě kandidátky má být šéf sněmovního integračního výboru Pavel Svoboda, na třetím předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl.

Dnes mají delegáti na programu evropskou agendu, tedy diskusi o chystané euroústavě a přípravu na historicky první české volby do Evropského parlamentu.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme