Už to překročilo meze, řekl Babiš a podá trestní oznámení na twitterový účet Šuman

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení kvůli twitterovému účtu Šuman, kde se objevují nahrávky či dokumenty o jeho aktivitách. Činnost anonymní skupiny už překročila všechny meze, uvedl Babiš na pondělní tiskové konferenci na ministerstvu životního prostředí. Reagoval tak na víkendové zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:14 9. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Propojení Šumana s některými vybranými novináři je jednoznačné po včerejšku, takže podáváme trestní oznámení,“ řekl Babiš na tiskové konferenci.

Co řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci:

„Co se týká těch dokumentů, tak můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze. A propojení Šumana s některými vybranými novináři je po včerejšku jednoznačné. Takže podáváme na to trestní oznámení."

Takže ty dokumenty nepovažujete za pravdivé?
Já jsem ty dokumenty neviděl. Podáváme trestní oznámení. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili. Nikdy.

Takže asi ty dokumenty jsou tedy nepravdivé...
Nechť to prověří policie, jestli jsou pravdivé, nebo nepravdivé.

Exministr a předseda hnutí ANO na přímou otázku, jestli jsou dokumenty pravé, odpověděl, že je neviděl. „Nechť to prověří policie,“ dodal. Zopakoval také, že Čapí hnízdo nevlastní. „Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili. Nikdy,“ řekl.

Na twitterovém účtu se o víkendu objevily naskenované dopisy a dokumenty, ze kterých vyplývá, že banka HSBC v letech 2008 a 2010 věděla, že Čapí hnízdo patří Agrofertu. Pokud by propojení existovalo, farma by nemohla získat padesátimilionovou evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky.

Skupina Šuman v minulosti zveřejnila také nahrávky s někdejším vicepremiérem Babišem, kterého sněmovna v září v případu Čapí hnízdo vydala ke stíhání.

Mezi zveřejněnými dokumenty banky HSBC je mimo jiné žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo, která je prezentována jako kongresové, výzkumné a školicí centrum skupiny Agrofert. Hlavním zákazníkem a zdrojem příjmů budou podle žádosti firmy ze skupiny Agrofert, která je v žádosti uváděna jako mateřská skupina Farmy Čapí hnízdo.

Reakce exšéfa banky

Bývalý šéf HSBC František Kopřiva se o zveřejněných dokumentech odmítl bavit. „Zcela zásadně bez komentáře. To je prostě princip,“ řekl Radiožurnálu. Odpověděl tak i na otázku, zda jsou dokumenty pravé či nikoliv. O bankovních věcech se podle něj veřejně nemluví. Kopřivovo jméno figuruje na některých dokumentech banky zveřejněných na účtu Šumana mezi příjemci, kteří komunikaci bankéřů ohledně úvěru pro Farmu Čapí hnízdo dostávali v kopii.

Farma „nebude závislá na cestovním ruchu a kongresové turistice", píše se v žádosti, v jejímž textu je opakovaně zmíněna přidělená padesátimilionová dotace. „Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem," uvádí žádost jako podkladovou informaci.

Ověřování dokumentů

Server iROZHLAS.cz se snaží ověřit pravost zveřejněných dokumentů, oslovil proto mimo jiné poslance z mandátového a imunitního výboru, kteří v souvislosti s policejní žádostí o vydání Babiše s Faltýnkem nahlédli do trestního spisu ke kauze Čapí hnízdo.

Místopředseda výboru a zpravodaj bodu Jiří Dolejš z KSČM řekl, že informace od bank lze ve spisu dohledat: „Pan vyšetřovatel se zajímal i o finanční transakce, které jsou s celou kauzou spojené, zajímal se i o informace o bankovních účtech a podmínkách úvěrování.“

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Zda dané dokumenty banky HSBC ve spisu skutečně jsou, Dolejš nevyloučil „Ve spisu jsem podobný typ informace hledal, ale pochopitelně nemůžete očekávat, že vám přesně řeknu, co ve spisu je a jestli jsem měl tenhle konkrétní papír v ruce,“ pokračoval.

Oproti tomu místopředseda výboru z hnutí ANO Matěj Fichtner popřel, že by na dané údaje při prohlížení spisu narazil. „Toto ve spisu nebylo, pokud si pamatuji. Tedy v té zpřístupněné části,“ popsal.

Členové mandátového a imunitního výboru měli možnost do spisu nahlédnout v srpnu, když se rozhodovali, zda sněmovně doporučí vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo jim však spis zpřístupnili jen částečně. Podle dalšího zpravodaje bodu Stanislava Humla z ČSSD má spis 3500 stran, policisté jej sdružují v 18 šanonech, z toho čtyři jsou tajné.

„Interní pravidla nám nedovolují jakkoliv se vyjadřovat ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob, či zda konkrétní společnosti jsou nebo byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení.“

Petra Studená (vedoucí komunikace pražské pobočky HSBC)

Sám Huml se k zveřejněným dokumentům anonymní skupinou Šuman nechtěl aktuálně vyjádřit. „Já vám ze spisu neřeknu ani slovo,“ uvedl. Dříve ale řekl, že spis obsahuje výslechy nebo výpisy z bank a katastru.

Květnové nahrávky

Twitterový účet Skupina Šuman publikoval v květnu několik Babišových nahrávek, na kterých Babiš mluvil vulgárně o ministrech nebo diskutoval s novinářem svého bývalého deníku, kdy má zveřejnit materiály o politických soupeřích.

Poslanecká sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů. Na účtu se objevila například také nahrávka, kde Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

V souvislosti s případem farmy Čapí hnízdo obdrželo státní zastupitelství na konci září usnesení o zahájení trestního stíhání, ale neupřesnilo, koho se týká. V případu vydala Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka sněmovna v září k trestnímu stíhání.

Havel i Kleslová jsou StB, říká Babiš novináři v nově uniklé nahrávce

Číst článek

Babiše podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se měl dopustit dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Tvrdí, že kauza je má poškodit před volbami.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Kristýna Guryčová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme