V Bulharsku byly zadrženy české zbraně pro Eritreu

Bulharsko zadrželo letoun naložený českými zbraněmi, který údajně směřoval do severoafrické Eritreje. Na prodej vojenského materiálu do této země přitom bylo uvaleno embargo Radou bezpečnosti OSN a Evropskou unií. České úřady dnes přiznaly, že vývoz těchto zbraní povolily, ovšem místem určení měla být Gruzie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničí podle svého mluvčí Aleše Pospíšila vydalo nejmenované české firmě povolení na vývoz vojenského materiálu do Gruzie. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková Českému rozhlasu potvrdila, že tato firma má oprávnění obchodovat s vojenským materiálem a licence na vývoz zbraní do Gruzie jí byla udělena v souladu s příslušným zákonem letos v dubnu. Podle Stárkové se jednalo o standardní obchodní případ, který není ve vztahu ke Gruzii prvním.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že obchod probíhal legálně. Žádost předkládala česká firma prostřednictvím licenční správy ministerstva průmyslu a obchodu a certifikát konečného uživatele vydalo ministerstvo obrany Gruzínské republiky. Do Eritreje se část zásilky pokusil přemístit ukrajinský přepravce, kterého si zvolila gruzínská strana. Tím, že bulharské úřady zadržely letoun i jeho posádku, podle Pospíšila zabránily nelegálnímu obchodu. Zhruba 30 tun zbraní bylo objeveno na palubě ukrajinského letadla v bulharském Burgasu. Podle tamních úřadů byl letoun na cestě do Eritreje.

Podle Aleše Pospíšila se Gruzie k zadrženému vojenskému materiálu hlásí. Ministerstvo zahraničí věří, že zbraně do této kavkazské republiky také brzy dorazí. Česká republika, jak Pospíšil dodal, má pochopitelný zájem na tom, aby celý kontrakt byl stoprocentně naplněn, a aby naše zbraně nemohly skončit v žádné jiné třetí zemi.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme