V útvaru pro boj s korupcí a terorismem má působit 25 státních zástupců

V novém útvaru Nejvyššího státního zastupitelství pro boj s korupcí a terorismem bude působit asi 25 státních zástupců. Dnes to oznámil nejvyšší žalobce Pavel Zeman s tím, že sám nebude moci do rozpracovaných kauz útvaru zasahovat. Vznik oddělení stát vyjde odhadem na 106 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zastupitelství

Nejvyšší státní zastupitelství | Foto: Zuzana Kopuletá

Podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana soustava státního zastupitelství funguje v obecné rovině velice rychle. Problém prý ale představují „relikty minula“. „Tyto kauzy je pochopitelně nutné dopracovat do konce. Předpokládám, že je nutné ustavit tým lidí, který se bude těmto složitým kauzám věnovat a který zaručí, že kauzy budou zpracovávány od samého počátku velice intenzivně,“ potvrzuje.

Zeman vidí hlavní přínos útvaru pro boj s korupcí a terorismem v úzké spolupráci dozorového státního zástupce a příslušných policistů, kteří prý budou dopředu formulovat, jak se povede vyšetřování a jaké vyšetřovací úkony se provedou:

„Já vidím jako velice důležité, že státní zástupce vykonává dozor nad přípravným řízením, to znamená, že pochopitelně dává pokyny policii. Je možné nastavit určitou týmovou spolupráci,“ říká Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne o útvaru pro boj s korupcí a terorismem mluvili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a člen ústavně-právního výboru Senátu Jiří Dienstbier

„Kromě úplatkářských trestných činů, to znamená přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, to budou všechny možné druhy pletich. Budou tam trestné činy spáchané prostřednictvím investičních nástrojů, neoprávněné vydání cenného papíru, manipulace s kurzem. Kromě jiného tam bude i trestný čin terorismu,“ uvádí Zeman, v jakých konkrétních případech by se měl tým angažovat.

Útvar má řídit náměstek nejvyššího státního zástupce s poměrně širokými pravomocemi. „Nepředstavujte si to, prosím, tak, že nejvyšší státní zástupce bude tím pánem, který bude rozhodovat o tom, zda se něco zastíhá nebo nezastíhá. Bude to pouze nejvyšší státní zástupce, který bude v rámci správy zajišťovat činnost tohoto útvaru,“ popisuje funkci Zeman a dále ji přibližuje:

„Jestliže ostatní náměstkové nebudou jmenování na dobu určitou, tak tento náměstek, vedoucí útvaru bude do své funkce jmenován na dobu určitou, po jejíž uplynutí nebude moci dále fungovat ve funkci vedoucího. Dále nebude moci přijímat od nejvyššího státního zástupce jakýkoli takzvaný negativní pokyn. A nejvyšší státní zástupce bude mít zákonem zakázáno takový pokyn dát.“

Negativním pokynem podle Zemana lze rozumět pokyn k zastavení trestního stíhání, k odložení věci, k nepodání obžaloby a tak dále.

Personální obsazení

Podle člena ústavně-právního výboru Senátu Jiřího Dienstbiera jde o velmi vysokou míru autonomie útvaru, který má při Nejvyšším státním zastupitelství vzniknout. „Myslím si, že klíčové bude, jak se na začátku podaří tento útvar personálně obsadit. Vždycky je to především v lidech, kteří v některých případech selžou a třeba neprojeví ochotu efektivně konat,“ míní Dienstbier.

Jak vedoucí státní zástupce, tak poté jednotlivý státní zástupci by do útvaru byli podle Zemana vybírání formou výběrového řízení.

Pro nejvyššího žalobce je podstatné, aby v týmu byli lidé odborně zdatní s určitou profesní zkušeností. Možná ještě podstatnější pro něj prý ale je, aby byla zajištěna morální integrita útvaru. „Mně jde o to, aby zrovna tento útvar byl zásoben lidmi, kteří budou ctít principy spravedlnosti, kteří budou jak odborně na výši, tak morálně na výši,“ říká Zeman.

Dienstbier s nejvyšším státním zástupcem, co se týče převažující důležitosti morální integrity nad odbornou rovinou, souhlasí. „Problém ale vidím trošku v tom, že zatímco na odborná kritéria jde nastavit výběrové řízení dobře, tak na osobní integritu to je spíše otázka zkušenosti s těmi jednotlivými lidmi, a to je něco, co se těžko přepisuje do nějakých výběrových kritérií,“ uzavírá.

Zuzana Kopuletá, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme