Vedení sociálních demokratů ve sněmovně rezignovalo

Krize v ČSSD po nezvolení prezidentského kandidáta vládní koalice Jana Sokola má první oběti - rezignovalo celé vedení poslanců v čele s jeho předsedou Milanem Urbanem. Své funkce budou vykonávat do 11. března, kdy bude sněmovna hlasovat o důvěře vládě. Hned poté by měl poslanecký klub zvolit své nové vedení. Sociální demokraté přiznali, že Sokola nevolilo až deset jejich členů. Hlasy mu ale pravděpodobně nedali ani někteří lidovci a unionisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Předseda sociálně-demokratických poslanců Milan Urban rezignoval na svou funkci. Důvodem je hlasování sociálních demokratů během prezidentských voleb. Poslanci už před polednem začali jednat jak o neúspěchu koaličního prezidentského kandidáta, tak o důvěře Špidlovu kabinetu. Předseda klubu Urban považuje nezvolení Jana Sokola respektive podporu některých poslanců ČSSD Václavu Klausovi za vážnou věc a už v pátek při prezidentské volbě mluvil o reziganci.

Dnes svá slova, že takový klub vést nechce, naplnil. A to i přesto, že před jednáním klubu mnozí jeho kolegové jako například stranická místopředsedkyně Marie Součková tvrdili, že to není nezbytný krok: "Nedomnívám, že by měl odejít. Já se domnívám, že on svoji úlohu splnil, a otázka, že volba prezidenta dopadla tak, že neprošel koaliční kandidát, není otázkou pouze předsednictví poslaneckého klubu." Až do hlasování o důvěře Špidlově vládě povede sociálnědemokratické poslance místopředseda Radko Martínek a pak budou volby nového vedení klubu. Podle posledních informací rezignovalo také celé vedení poslanců ČSSD.

Předseda sociální demokracie a premiér Vladimír Špidla ale nevylučuje, že by někdo z rezignujících mohl svůj mandát ve vedení klubu znovu získat. "Tak jak je znám a tak jak jsem také slyšel debatu, tak jsou to lidé, kteří jsou hodnocení a mandát mají. Samozřejmě jestli ho všichni obhájí, to je vždycky otevřené, ale obecně debata zněla tak, že vedení klubu neselhalo."

Žádostí koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly o vyslovení důvěry se bude Poslanecká sněmovna zabývat příští úterý 11. března na mimořádné schůzi. Hlasování bude veřejné. Každý z poslanců bude jmenovitě vyvolán, povstane a řekne, zda důvěru kabinetu vyslovuje, nebo ne.

Šéfové lidovců a unionistů Cyril Svoboda a Petr Mareš už deklarovali, že jejich poslanci bránit vládě v pokračování nebudou. Pro vládu zvedne ruku i poslankyně US-DEU Hana Marvanová, která kabinet už delší dobu kritizuje kvůli finanční politice. Podle ní by bylo tři měsíce před referendem o vstupu do Evropské unie krajně nešťastné, kdyby se místo řešení referenda měla sestavovat nová vláda. Také z jednání sociálnědemokratických poslanců vyplynulo, že celý klub, tedy 70 zákonodárců, vládu podpoří.

Naopak opoziční KSČM dala najevo, že vládu nepodpoří, stejně jako občanští demokraté. Oznámil to dnes místopředseda strany Petr Nečas. ODS bude příští úterý hlasování přítomna a hlasovat bude proti vládě.

K tomu, aby byla vládě vyslovena důvěra, je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny poslanců přítomných na schůzi. Pokud by se hlasování o důvěře, o kterou požádal premiér Vladimír Špidla, zúčastnilo všech 200 členů sněmovny, potřebovala by vláda získat podporu nejméně 101 z nich. Pokud by sněmovna odepřela vyslovit vládě důvěru, předseda dolní komory by to oznámil prezidentu republiky. Vláda pak podle Ústavy musí podat demisi.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme