Veřejné zakázky by podle Senátu měly mít jen transparentní firmy

Senát chce, aby se o veřejné zakázky nebo podporu směly ucházet jen akciové společnosti s dohledatelnou vlastnickou strukturou. Horní komora Parlamentu tak dnes doplnila vládní návrh zákona o regulaci anonymních akcií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na veřejné zakázky nebo dotace by měly dosáhnout jen firmy, které zveřejní své vlastníky. Senát chce tímto opatřením zpřísnit vládní zákon o regulaci anonymních akcií.

Senátní úprava vadí předkladateli zákona, ministrovi spravedlnosti z ODS Pavlu Blažkovi. Není podle něj vhodné zasahovat takovým způsobem do normy uprostřed projednávání:

„Výsledek je v podstatě možná míněn dobře, pokud jde o ten doplňovací návrh. Nicméně hrozí, že se smíchali hrušky s jablky a zákon bude smeten jako celek v Poslanecké sněmovně, čímž nebude schváleno vůbec nic. Což je samozřejmě škoda. To znamená, že spokojený nejsem.“

Také občanský demokrat Miloš Vystrčil s tímto doplňkem rozhodně nesouhlasí. České firmy podle něj budou znevýhodněné:

„Tu diskriminaci vidím v tom, že zatímco zahraniční společnosti, které také nemají akcie zaknihovány, se klidně na základě čestného prohlášení do těchto výběrového řízení včetně i příjmů dotací- což byla druhá část zákona - přihlásit mohou a klidně všechny ty dotace pobírat mohou.“

Předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD) ale namítl, že změny byly připravovány a konzultovány s ministerstvem pro místní rozvoj. Schválení zákona beze změn tak, jak to těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor, podpořilo jen 20 ze 71 senátorů, zatímco pro úpravy ve formě změn zákonů o veřejných zakázkách a o podpoře obnovitelných zdrojů energie nakonec zvedlo ruku 59 senátorů ze 70 přítomných.

Vládní zákon počítá s tím, že firmy musí anonymní akcie zapsat do centrálního depozitáře anebo je uloží v listinné podobě u bank. To by mělo umožnit určit vlastníka.

Předloha teď ale kvůli zásahu Senátu míří znovu do sněmovny.

Jana Čermáková, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme