Vláda bude projednávat strategii boje proti sociálnímu vyloučení

Jedním z témat, kterým se bude věnovat dnešní schůze vlády jsou i česká ghetta. K jednání byla přizvána i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Ta se spolu s ředitelem agentury pro začleňování Romů, Martinem Šimáčkem, podílela na přípravě strategie boje proti sociálnímu vyloučení, navržené pro časové rozmezí let 2011 až 2015.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Šimůnková

Monika Šimůnková | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes se mluví zhruba o počtu 400 problémových lokalit neboli sociálně vyloučených lokalit. Vychází se z analýzy, kterou zadalo v roce 2006 ke zpracování ministerstvo práce a sociálních věcí,“ říká Monika Šimůnková. „Považuji za velkou shodu okolností, ale velmi příznivou, že strategie přichází na bod projednání právě, teď v této velmi napjaté situaci,“ podotýká.

Materiál, ze kterého strategie proti sociálnímu vyloučení pochází, je podle Šimůnkové velmi obsáhlý. To je také důvod, proč trvalo dlouhou dobu, než se došlo ke konsensu. Materiál byl totiž zadán již před rokem a čtvrt, ještě za staré vlády.

Základními oblastmi, ze kterých jednotlivá opatření vycházejí, jsou bezpečnost, bydlení, vzdělávání, sociální služby, rodina a zdraví, zaměstnanost a dávkové systémy a regionální rozvoj.

„Jsou to základní aspekty, ve kterých by opatření měla pomoci eliminovat sociální vyloučení a v podstatě v konečném důsledku by měla pomoci lidem v sociálně vyloučených lokalitách,“ vysvětluje Šimůnková.

Karolína Koubová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme