Vláda chce zlepšit systém péče o ohrožené děti

Z více než poloviny dětí svěřených do ústavní péče se v dospělosti stávají pachatelé trestné činnosti. Ukázal to průzkum ministerstva vnitra. Šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) dostal do konce roku za úkol, aby předložil vládě konkrétní návrhy, jak alarmující stav zlepšit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský diagnostický ústav Brno

Dětský diagnostický ústav Brno | Foto: Dětský diagnostický ústav Brno

Autoři studie se zaměřili na téměř 17 a půl tisíce dětí, které v letech 1995-2004 opustily výchovné ústavy. Plných 51 procent z nich se přitom nestalo řádnými občany, říká ministr vnitra Ivan Langer (ODS). "Tím pádem zatěžují jak společnost, tak i rozpočty, a teď bych řekl nejenom státu, obcí, institucí, ale každého z nás."

Na průzkumu je varující i to, že zachycuje jen dopadené delikventy Procento pachatelů trestné činnosti je tedy velmi pravděpodobně ještě vyšší. Podle vlády je systém péče o ohrožené děti velmi roztříštěný, protože pracovníci státních, veřejnoprávních i nestátních institucí spolu nekomunikují a nespolupracují. Kromě toho chybí odborníci.

Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) vidí řešení v normě, která by zvýhodňovala umísťování dětí do náhradních rodin. "Ta cesta je v náhradní rodinné péči a zpřístupnění tohoto systému pro mladé."

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme