Vláda jedná o podpoře bytů pro mladé

Vláda dnes bude jednat o podpoře bytů pro mladé lidi. Kabinet projedná i možnost odškodnění několika tisíc vojáků z Pomocných technických praporů. Mohli by mít nárok na 650 korun za každý měsíc ve vojenském táboře nucených prací, pokud v něm byli déle než rok. Ministři budou mimo jiné jednat o zákonu, který má chránit diskriminované občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Kabinet projedná možnost odškodnění několika tisíc vojáků z Pomocných technických praporů. Pétépáci by mohli mít nárok na 650 korun za každý měsíc ve vojenském táboře nucených prací, pokud v něm byli déle než rok. Celkové náklady na odškodnění odhadlo Ministerstvo obrany na 120 miliónů korun.

Ministři budou mimo jiné jednat o zákonu, který má chránit diskriminované občany. Norma má začlenit do českého práva směrnici Evropské unie o stejném zacházení s lidmi bez ohledu na jejich původ. Vláda se bude zabývat také koncepcí sociální práce, která má především děti a mladistvé ochránit před extremismem. Stát bude zřejmě podporovat byty pro mladé lidi. Předpokládá to návrh nařízení, které dnes projedná vláda. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Kokošky lidé do šestatřiceti let by tak mohli získat až dvousettisícovou půjčku od Fondu bydlení, úročenou třemi procenty. "Úvěr musí být využit na úhradu části nákladů spojených s výstavbou bytu. Výstavbou bytu se v tomto případě rozumí výstavba bytu ve vlastnictví, výstavba bytu v rodinném domě, změna stavby, ze kterých vznikne byt z prostorů, které byly kolaudovány k jiným účelům než k bydlení."

Jednotnou cenu tři koruny za vratné láhve má dnes stanovit vláda svým nařízením. Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anny Stárkové obchodníkům, kteří nařízení vlády nebudou respektovat hrozí vysoké pokuty. Vracet do obchodu se bude moci celkem sedm druhů zálohovaných lahví, například pivní půllitrové. "Pokud v budoucnu další typy lahví splní požadavky na opakované používání, smozřejmě může být seznam vratných lahví rozšířen."

Vláda dnes bude schvalovat také časový plán závazků týkajících jaderné elektrárny Temelín, které stanovila česko-rakouská dohoda z Melku. Podle Jiřího Hanzlíčka - poradce ministra průmyslu - celkem sedm se vztahuje k jaderné bezpečnosti a dalších 21 by mělo minimalizovat vliv elektrárny na životní prostředí. "Všechny tyto úkoly budou zabezpečovány a jednoročně vyhodnocovány v rámci česko-rakouské dohody. Pro rok 2002 z toho vyplývají požadavky na státní rozpočet ve výši necelých 9 miliónů. Za další tři léta se počítá s tím, že tyto finanční nároky se budou výrazným způsobem snižovat."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme