Vláda podle ministra Hermana jedná o vykoupení vepřína v Letech u Písku
Vláda jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku na jeho odkoupení. V rozhovoru pro týdeník Respekt to uvedl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Vepřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Vláda slíbila, že problém vyřeší, aby místo mohlo být důstojným památníkem.
Na straně vlády i akcionářů společnosti, které vepřín patří, je vůle se dohodnout. Daniel Herman a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD se mimo jiné snaží stanovit cenu případného odkupu.
„Intenzivně se scházíme v několika kolech se zástupci akcionářů a zjišťujeme podmínky, za kterých by bylo možné tuto věc řešit. Odkup je jedna z možností, další je stavba nového vepřína,“ popsal Herman.
Konkrétní částka ještě nepadla, stát má ale řádově jinou představu než majitel. Víc zatím není možné zveřejnit, uvedl ministr kultury v rozhovoru pro Respekt.
Spor o cenu
Podle Jana Čecha, místopředsedy představenstva firmy AGPI, která vepřín vlastní, se společnost případnému odkupu nebrání. Záležet ale bude na nabídnuté ceně.
„Doteď jsme upřednostňovali variantu, že chceme činnost provozovat dál, třeba na jiném místě. Zatím jsme ale nedostali žádnou nabídku, natož nějakou zajímavou,“ řekl.
Tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů.
Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.
O tom, že by vepřín měl nahradit velký pomník romským obětem, se mluví zhruba už od půlky 90. let.
Ministr Herman prohlásil, že by chtěl, aby se vláda jeho návrhem začala zabývat ještě před koncem svého funkčního období. O zboření vepřína usiluje mimo jiné i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Doteď na něj ale vláda neměla peníze.