Zemřel Vladimír Beneš, průkopník neurochirurgie v Česku. Bylo mu sto let

Ve věku 100 let zemřel neurochirurg Vladimír Beneš nejstarší. Informovala o tom v úterý Česká televize, Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:47 20. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Vladimír Beneš | Zdroj: Paměť národa

Vladimír Beneš byl jedním z prvních lékařů, kteří se v Československu věnovali neurochirurgii. Během svého života působil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a také ve Fakultní nemocnici Motol, kde založil a vedl unikátní dětskou neurochirurgii. Právě tam zažil vrchol své odborné kariéry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si záznam pořadu Vstupte z roku 2007 s neurochirurgem Vladimírem Benešem. Moderoval Robert Tamchyna

Beneš se narodil 27. ledna 1921 v Plzni. Během druhé světové války pracoval nejprve jako pomocný redaktor v největším plzeňském deníku Nová doba. Poté byl zřízencem v tamní nemocnici, kde postupně prošel všechna oddělení a mnohokrát ošetřoval zraněné po náletech.

Při osvobozování Plzně jel naproti Američanům, které dovedl na radnici a dělal jim tlumočníka.

Kromě operací mozku se během své profesionální dráhy zajímal také o problematiku poranění míchy. Na českém území byl první, kdo se léčbou pacientů s poraněním míchy zabýval komplexně a hledal cesty, jak snížit enormní úmrtnost. V roce 1961 vydal odbornou publikaci Poranění míchy, která byla přeložena do řady světových jazyků.

Také pro něj byl v mnoha ohledech rok 1968 osudným. Následující rok totiž vystoupil z komunistické strany, kvůli tomu měl zapovězen kariérní a akademický postup.

Lékařská a lidská moudrost a nezaměnitelný pohled na život. Poslechněte si Osudy neurochirurga Beneše

Číst článek

V sedmdesátých letech minulého století pak zorganizoval neurochirurgický sjezd v Praze. O dvacet let později se stal prezidentem Mezinárodního kongresu dětské neurochirurgie. 

Jeho syn a vnuk, oba jménem Vladimír, jsou taktéž světově uznávanými neurochirurgy.

Vladimír Beneš při operaci (archivní foto) | Zdroj: Paměť národa

krs, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme