Vladimír Hučín se dočkal další satisfakce

Nejvyšší soud ve středu udělal další krok k plné rehabilitaci někdejšího disidenta Vladimíra Hučína za jeho předlistopadovou činnost. Zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o zbytkovém trestu za nedovolené ozbrojování a pumový útok na agenta StB. Ostravský soud se musí věcí znovu zabývat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Devátý a V. Hučín | Zdroj: ČTK

Vladimír Hučín by se za svou předlistopadovou disidentskou činnost mohl už brzy dočkat plné rehabilitace: Nejvyšší soud dnes totiž na základě stížnosti ministra spravedlnosti zrušil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který Hučínovi ponechal zbytkový trest za nedovolené ozbrojování a útok na agenta StB.

Nejvyšší soud sám případ neuzavřel, ale vrátil krajskému soudu. Hučín je ale i tak spokojen: "Ten Krajský soud v Ostravě - tam, kde se na mně komunistická justice podepsala, to rozebereme dopodrobna. A myslím si, že mnoha lidem bude velmi horko. Jak v justici, tak v bezpečnostním aparátu. Půjdeme na ta místa, kde oni prováděli, řekl bych z dnešního hlediska, komunistickou činnost, a tam s nimi zúčtujeme v rámci zákona o protiprávnosti komunistického režimu."

Proces s Hučínem je příkladem problému zbytkových trestů. Lidé, kteří byli za komunismu odsouzeni kvůli odporu proti režimu, mohli po roce 1990 požádat o soudní rehabilitaci.

Často se stávalo, že soud tyto lidi rehabilitoval za trestný čin s jasným politickým podtextem, ponechal jim ale trest za údajné kriminální delikty. Hučín byl takto rehabilitován za šíření protisovětských letáků a verbální útoky na milicionáře.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme