Vladimír Železný je opět na svobodě

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl návrh na vzetí Vladimíra Železného do vazby a propustil jej na svobodu. Vazbu pro ředitele televize Nova požadoval státní zástupce Martin Omelka v obavě, aby na svobodě neovlivňoval svědky. Šéf naší největší soukromé televize čelí obvinění z pokusu o poškozování věřitele a od úterního večera pobýval v cele předběžného zadržení. Rozhodnutí soudu je definitivní a státní zástupce proti němu nemůže podat odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Stanislav Zbyněk

Vladimír Železný opustil kolem 18:45 v doprovodu svých právníků policejní budovu v Kongresové ulici v Praze 4. "Dobře to dopadlo, jak vidíte," řekl Železný přítomným novinářům a poděkoval svým právníkům Radku Jilgovi a především Josefu Monsportovi, který podle něj obhajobu vedl brilantně. Zároveň omítl spekulace, že se v cele předběžného zadržení zhroutil. "Proč bych se hroutil, teflonoví lidé se nehroutí."

Vyšetřovatel zadržel ředitele TV Nova Vladimíra Železného v úterý odpoledne po šestihodinovém výslechu na úřadu vyšetřování v Dlážděné ulici v Praze 1. Vyšetřovatel se domníval, že by Železný mohl na svobodě ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, či ji dokončit. S tím ale Železného obhájce Radek Jilg nesouhlasil. "Doktor Železný je stíhán již sedm měsíců, za tu dobu samozřejmě měl možnost kohokoliv ovlivňovat, páchat trestnou činnost a nečinil tak." Ve středu pak vyšetřovatel podal návrh na vzetí do vazby státnímu zástupci, který ale v návrhu pro soud uvedl pouze obavu z ovlivňování.

Železný byl od letošního dubna obviněn z trestného činu poškozování věřitele. Vyšetřovatel Václav Machala na začátku úterního výslechu původní obvinění zmírnil, z poškozování věřitele jej změnil na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Ze stejného činu je obviněn i Železného právík Aleš Rozehnal, který je vazebně stíhán od minulého týdne. Oběma hrozí až osmiletý trest.

Ředitel TV Nova je podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit firmě Central European Media Enterprises škodu zhruba 900 miliónů korun. CME se dříve podílela na chodu Novy a podle mezinárodní arbitráže jí má Železný zaplatit miliardu korun. Místo toho vystavil směnku nadaci Astrona. Od dubna je stíhán i za daňové úniky v souvislosti s dovozem obrazů z ciziny.

Marek Janáč, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme