Vládní zmocněnkyní pro lidská práva se stala Monika Šimůnková

Po půl roce je opět obsazená pozice zmocněnce vlády pro lidská práva. Trojkoaliční kabinet do této funkce jmenoval Moniku Šimůnkovou. Ta působila jako právnička nadace Naše dítě a stála u zrodu bezplatné linky pomoci v oblasti dětských práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyní pro lidská práva

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyní pro lidská práva | Zdroj: ČTK

Šimůnková ocenila, že vláda se rozhodla svěřit funkci zmocněnce pro lidská práva ženě. Priority má podle svých slov jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková a poradce premiéra pro menšiny Roman Joch v odpoledních Ozvěnách dne.

„Ráda bych pokračovala v tom pozitivním, co bylo uděláno mými předchůdci. Priority zůstávají stejné. Samozřejmě jednou z priorit je romská problematika. Za další priority považuji tématiku a, protože přicházím z oblasti dětí, dětských práv, ve kterých jsem pracovala sedm let, tak určitě ochranu dětí a další věci,“ nastínila Šimůnková.

Šimůnková pracovala například v Nadaci Naše dítě, založila Linku právní pomoci a spolupracovala s ministerstvem spravedlnosti v otázkách mezinárodních únosů dětí. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková je s rozhodnutím vlády spokojená: „Bylo to velmi šťastné rozhodnutí. Navíc vláda, složená pouze z mužů, jmenovala ženu, tím pádem ji svěřila i otázky rovných příležitostí žen a mužů. Myslím si, že to vládě velmi sluší.“

Měsíce bez zmocněnce pro lidská práva

Stehlíková věří, že Šimůnková díky svým zkušenostem dokáže řešit i problémy, kolem kterých jsou často velké emoce. „Ženy k tomu mají, řekla bych, vyváženější a moudřejší přístup bez zbytečných vášní,“ podotkla Stehlíková.

Česká republika neměla zmocněnce pro lidská práva od poloviny září loňského roku, kdy vláda odvolala z této funkce Michaela Kocába. Za to, že bylo místo zmocněnce pro lidská práva tak dlouho prázdné, si premiér vysloužil kritiku.

Objevily se ale také názory, podle kterých by bylo lepší tuto funkci úplně zrušit - stejně jako předtím post ministra pro lidská práva. „Vláda šla tou cestou, že když tento úřad existuje, má být obsazen,“ řekl k tomu poradce premiéra pro menšiny a ředitel konzervativně zaměřeného Občanského institutu Roman Joch.

Václava Marešová, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme