Vojáci rozhodli o návratu stíhaček

Vzdušné síly české armády jsou znovu kompletní. Od zítřka mohou opět odstartovat i stíhačky MIG 21 a bitevníky L 39, které musely zůstat na zemi kvůli poruchám výškoměrů. Armádní testy totiž potvrdily, že špatné výškoměry nemohly zavinit letecké havárie. Případ vyšetřuje policie kvůli podezření z korupce, několik vojáků bylo obviněno. Tvrdík však vyloučil, že by nehody letadel těchto typů v posledních letech souvisely právě s výškoměry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MiG-21 MF | Foto: Armáda ČR

Nehody letounů se sice dále vyšetřují, podle velitele vzdušných sil Františka Padělka ale závady těchto přístrojů nezpůsobily smrt pilotů. "Tyto závady týkající se těchto výškoměrů nemají bezprostřední vliv na bezpečnost leteckého provozu Za celou dobu těchto výškoměrů evidujeme pouze jednu závadu za letu, která měla za důsledek přerušení úkolu. Ostatní závady za letu neměly vliv na splnění úkolu a ty závady, které my dneska zjišťujeme, jsou závady odchylek od norem stanovených ať už výrobcem anebo ostatních provozních norem. V podstatě ve většině případů jde jen o určité seřízení tohoto přístroje do stanovených norem."

V souvislosti s nákupem výškoměrů obvinil vyšetřovatel dva nynější a jednoho bývalého příslušníka generálního štábu české armády z toho, že při vyhlášení veřejné zakázky poskytli neoprávněnou výhodu firmě Mikrotechna Praha.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme