Poslední debata před volbami. ‚Řekněte, kdo bude premiér,‘ opřel se Babiš do Rakušana

Jakými prostředky bychom měli brzdit růst inflace? Je nevyhnutelné zdražení úvěrů a hypoték? Na co použijeme miliardy, které přicházejí z Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy? A jsme připraveni na další hrozby podobné pandemii covidu-19? To byla hlavní témata poslední předvolební debaty lídrů osmi stran, hnutí a koalic s nejvyššími předvolebními preferencemi.

Praha (Aktualizováno: 13:59 8. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úvodu debaty při hodnocení kampaně Jan Hamáček (ČSSD) vtipkoval na účet šéfa SPD Tomia Okamury a jeho vyjádření vůči umělé inteligenci Matyldě, která kladla otázky při diskusi na České televizi. Sám Hamáček pak musel vysvětlovat, proč dorazil v bílém triku. „Musíme to brát sportovně, jinak bychom se z toho zbláznili,“ reagoval ministr vnitra.

Prvním tématem debaty byla dostupnost bydlení – Hamáček kritizoval nedostatek politické vůle schválit nový zákon o dostupném bydlení, premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda hnutí Přísaha Róbert Šlachta pak zdůraznili nutnost družstevní výstavby.

„Podporovali jsme mladé rodiny finančně, ale naše strategie je družstevní výstavba a zkrátka se vrátit k tomu, že stát bude stavět byty, protože samospráva to evidentně nestíhá,“ řekl Babiš. Šéf SPD Tomio Okamura poukázal i na potřebu podpory obecního nájemního bydlení.

Zástupce koalice Pirátů a STAN Vít Rakušan pak navrhuje revizi stavebního zákona, s tím souhlasí i šéf koalice Spolu Petr Fiala (ODS.) „Je potřeba začít stavět a my chceme, aby se stavělo zase 40 000 bytů ročně, jak to bylo v minulém desetiletí. Obce by mohly pomoci s výstavbou bytů, je ale potřeba, aby se dostaly k nevyužitým pozemkům státu, které tam leží ladem a které dnes prakticky na ty obce nelze převést,“ řekl Fiala.

Hosty Jana Pokorného jsou:

  • Andrej Babiš, předseda hnutí ANO;
  • Petr Fiala, předseda ODS (koalice SPOLU);
  • Vít Rakušan, předseda Starostů a nezávislých (koalice Piráti a STAN);
  • Tomio Okamura, předseda SPD;
  • Vojtěch Filip, předseda KSČM;
  • Jan Hamáček, předseda ČSSD;
  • Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha;
  • Zuzana Majerová Zahradníková, předsedkyně hnutí Trikolóra (uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci).

Pandemický zákon

Debata se následně přesunula k pandemickému zákonu a vládním koronavirovým opatřením, která soudy opakovaně rušily. „Ten zákon je naprosto šikanózní. Je to jen náhrada za nouzový stav,“ míní předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková.

Podle Petra Fialy je problém to, že vláda vědomě jednala opakovaně nezákonně. Pod kritikou byla i kampaň k očkování. Tu však Babiš odmítl.

„Ze všech lidí, kteří tady diskutují o covidu, toho nejvíce ví předseda Hamáček a já. Je to tak. My jsme tam byli od rána do večera,“ uvedl Babiš. Připomněl i vládní kampaň na sociální síti TikTok. „Pamatujete na kauzu Aničky!?“ připomněl Babiš video youtuberky Anny Šulcové, která natočila na Úřadu vlády video, které mělo představit fungování úřadu.

Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa někteří lidé nemají zájem o očkování vakcínou společností Pfizer a BioNTech kvůli možné nízké účinnosti. Navrhuje očkování ruskou vakcínou Sputnik V.

‚Kdo bude premiér?‘

Během debaty se rozhořely i hádky mezi lídry. Majerovou Zahradníkovou například rozčílilo, že na facebooku měl šéf SPD Okamura napsat, že Trikolora vytvoří s ODS koalici. „Jste lhář,“ prohlásila. Okamura v reakci řekl: „Víte, já mám ženy rád a na ty invektivy nehodlám nijak reagovat, protože já si myslím, že Trikolora by se měla věnovat svým problémům.“ Požádal ji, aby ho nenapadala.

Druhý den voleb začal, místnosti se uzavřou ve 14 hodin. O hlasování byl v pátek velký zájem

Číst článek

Babiš pak svou kritiku mířil na koaliční uskupení. Premiér se například ptal, proč se debaty nezúčastnil předseda Pirátů Ivan Bartoš. „To je absolutně nefér. Oni se střídají,“ řekl. „Řekněte konečně, kdo bude premiér,“ žádal Rakušana.

Na adresu Spolu pak uvedl, že někdejší vlády ODS s ČSSD „zplodily Babiše“, a hlas pro Spolu znamená „návrat ke korupci a klientelismu“. „Koalice jsou podvod. Kdyby se ODS nespojila s TOPkou, tak TOPka se nedostane do sněmovny. Ani KDU se nedostane do sněmovny, takže ODS zachránila před smrtí TOPku a KDU. A proč tedy nejdou proti nám samostatně? Proč? Protože je to podvod,“ uvedl Babiš.

Podle Fialy je to směšné. „On sám stojí v čele koaliční vlády, to je podle mě úplně hloupý argument. Ta nervozita ze strany premiéra Andreje Babiše je proto, že koalice Spolu má reálnou šanci porazit hnutí ANO v těchto volbách a konečně ukončit osm let bezradnosti,“ doplnil.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) míní, že koalice jsou „účelový slepenec“. Majerová Zahradníková je pak toho názoru, že ODS se „posunula doleva“. „Opravdu se musím smát, protože jeden z důvodů, proč jsem opustila ODS, bylo právě to, že se změnila, že zprava odešla na střed a teď už se posunula ještě více vlevo,“ hodnotila lídryně formace Trikolora Svobodní Soukromníci.

Jan Pokorný, Petr Dudek, Petr Jadrný, and, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme