Volby ve 20 obcích doplní místní referenda. Lidé rozhodnou o stavbách nebo osudu nemocnice

Společně s volbami do Poslanecké sněmovny se v pátek a v sobotu konají ve více než dvaceti městech a obcích České republiky místní referenda. Občané v nich budou rozhodovat mimo jiné o výstavbě obchodních či průmyslových zón, kanalizace, zimního stadionu, obchvatu obce, relaxační zóny, požární zbrojnice i jelení obory. Lidé mohou ovlivnit osud nemocnice, opravu zámku, kácení stromů, rozšíření lomu nebo podobu křižovatky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovat ve volbách i v referendu je možné v pátek od 14.00 do 22.00 a v sobotu od 8.00 do 14.00 | Zdroj: Reuters

Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

Průvodce pro sněmovní volby 2021: Jak hlasovat? Co když mám covid? A kdy budou výsledky?

Číst článek

Například v Pardubicích budou lidé rozhodovat o tom, zda mají být při opravě historické Zelené brány obnoveny vnější omítky. Brána nemá omítku přes sto let, zdivo poškozují teplotní rozdíly. Město disponuje posudky, jeden je pro zachování současného stavu, druhý doporučuje omítnutí.

V obci Blšany na Lounsku se uskuteční referendum o tom, zda bude u tamního zámku vybudována relaxační zóna. V Sušici na Klatovsku se koná plebiscit o místní nemocnici, o hlasování musel rozhodnout soud. Zastupitelé totiž i přesto, že úřad neshledal na návrhu přípravného výboru nedostatky, vyhlášení referenda neschválili. V Losiné u Plzně bude již třetí referendum o postoji obce ke stavbě betonárny.

Obyvatelé Jáchymova na Karlovarsku mohou hlasovat o plánovaném prodeji pozemků na výstavbu stezky v oblacích na Klínovci. Lidé ve Zduchovicích na Příbramsku se vysloví k povolení výstavby jelení obory.

Slavonice na Jindřichohradecku vypsaly referendum kvůli kácení stromů ve městě, v Dačicích bude hlasování kvůli křižovatce na Palackého náměstí. V Temelíně na Českobudějovicku se voliči mohou vyjádřit ke stavbě víceúčelové sportovní haly a v Ševětíně k výstavbě linky na zpracování kamene.

Volební vizitky: pět otázek, stejný časový limit. Představujeme kandidáty do Poslanecké sněmovny

Číst článek

Lidé z Blučiny na Brněnsku mají šanci se vyjádřit k osudu místního sportovního areálu a bazénu. Svůj souhlas, nebo nesouhlas se vznikem větrných elektráren v katastru městyse mohou dát najevo obyvatelé Drnholce na Břeclavsku. Obyvatelé Jezeřan-Maršovic na Brněnsku mohou hlasovat o tom, zda bude stát nová požární zbrojnice vedle školy.

V Bzenci na Hodonínsku se hlasováním rozhodne, zda si má město nechat chátrající zámek, nebo ho prodat soukromému investorovi.

V ostravské městské části Stará Bělá budou zase občané hlasovat o tom, zda si ve svém obvodu přejí vybudování obchodního centra.

Hlasovat ve volbách i v referendu je možné tradičně v pátek od 14.00 do 22.00 a v sobotu od 8.00 do 14.00.

Volby 2021

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme