Výdaje Čechů na sjezdu Slovanů platili zčásti Rusové. Remek v Moskvě přijal šéfa delegace

Všeslovanského sněmu, který se konal v Moskvě před dvěma týdny, se podle serveru Aktuálně.cz zúčastnila také česká delegace v čele s propagátorem slovanství Zdeňkem Opatřilem. Výdaje spojené s jejich účastí zčásti platila ruská strana. Šéfa české delegace přijal velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek. Tématem sněmu bylo mimo jiné sjednocení Slovanů do unie.

Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmonaut Vladimír Remek | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Profimedia

„Bylo to velice příjemné, setkali jsme se s ním v Českém domě. Nebylo to ale žádné oficiální přijetí," popsal Opatřil pro server Aktuálně.cz setkání s Remkem.

Důraz na to, že se nejednalo o oficiální akci, klade i ministerstvo zahraničí. „Pan velvyslanec se krátce soukromě setkal mimo slovanský sjezd se svým známým Opatřilem, který je zároveň předsedou organizace Všeslovanský výbor," řekla serveru Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Rusko platilo za českou delegaci ubytování i dopravu po Rusku. V patnáctičlenné skupině z Česka podle informací Aktuálně.cz byl třeba Jan Korál z proruského dezinformačního serveru New World Order Opposition či bývalý československý rozvědčík a diplomat Miroslav Polreich.

Šíření dezinformací?

Podle serverem oslovených expertů je podobný sjezd cesta, jakým se proruské myšlenky a dezinformace šíří do zahraničí. „Tyto akce jsou součástí rozšiřování ruského vlivu. V oblasti zájmu je i Česká republika. Tím, že se hraje na slovanství, se snaží dostat Česko do východní sféry vlivu," popsal nebezpečí odborník na Rusko Jan Šír.

„Rusové je neúkolují, ale mluví s nimi o své zahraniční i domácí politice. Předávají jim tak vzkazy, které potom zástupci těchto skupin berou zpět do své země. I díky tomu se pak dostávají tyto vzkazy do médií v jiné zemi," dodal expert na ruský vliv a extremismus Anton Shekhovtsov pro Aktuálně.cz.

Na otázky serveru Korál nereagoval. V příspěvcích na svém webu ale napsal, že na akci byla řada lidí přispívajících do alternativních médií. Informace o sjezdu a slovanské unii se už během sněmu a krátce po něm objevily například na konspiračním Svobodném vysílači, ve Vlasteneckých novinách či Haló novinách, které vydává komunistická strana.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme