Politické vyšetřování Babišových nahrávek s novinářem se odkládá. 'Mě to moc netrápí,' říká Vondráček z ANO

Sněmovní komise k úniku policejních spisů, která vznikla kvůli tajným nahrávkám lídra hnutí ANO s novinářem Markem Přibilem, zůstává zatím bez šéfa. Bez něho přitom nemůže začít pracovat. Členové komise si proto stěžují, že na prošetření celé věci budou mít jen velmi málo času. Poslanci budou předsedu znovu volit totiž až na červencové schůzi. Vybírají mezi Martinem Plíškem z TOP 09 a Jiřím Štětinou (za Úsvit).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | Foto: Filip Jandourek

„Tohle byla chyba, sněmovna se ale takhle rozhodla. Bude velmi krátký čas na to, aby to člověk dělal zodpovědně a mohl si k tomu zjistit informace. Ať už bude předseda kdokoli, nebude to mít jednoduché," řekl k tomu Štětina, pro kterého v tajné volbě hlasovalo 60 poslanců. Ke zvolení mu tak chyběly tři hlasy.

Poslancům to podle Plíška, který skončil v těsném závěsu s 55 hlasy, zkomplikuje práci: „Komise, pokud nemá zvoleného předsedu, nemůže fungovat. Když Poslanecká sněmovna rozhodla, že tuhle komisi vytvoří, a zvolila její členy, tak by měla ten poslední krok – tedy zvolit předsedu – udělat."

Vedle Plíška a Štětiny v komisi zasedne Lukáš Pleticha z ČSSD, která vznik komise iniciovala. I podle něho průtahy s volbou šéfa komise práci ztíží. „Je to velká nepříjemnost," utrousil s tím, že to současně nahrává hnutí ANO. „Bude méně času na práci. A obávám se, jestli výsledek tomu nebude nakonec odpovídat," předpověděl.

Vondráček (ANO): Komise je motivována ryze politicky

Výsledkem pátečního hlasování sněmovny naopak příliš „netrápí" samotné hnutí ANO, na jejíhož předsedu vyšetřování komise míří. „Výsledek byl velmi těsný a je škoda, že se to nepodařilo napoprvé. Na druhou stranu zřízení komise bylo motivováno ryze politicky proti hnutí ANO 2011 a našemu předsedovi, tak asi pochopíte, že mě to moc netrápí," uvedl místopředseda sněmovny a člen komise Radek Vondráček.

Komise má prověřit protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo "destabilizaci demokratického právního státu". Vedle zmíněných poslanců v komisi zasedne za KDU-ČSL Petr Kudela, za KSČM Josef Zahradníček a za ODS Marek Benda.

Výsledek zkoumání by komise měla dát plénu do konce srpna. Je ale možné, se její vyšetřování protáhne až do září. „Bude se muset prodloužit. Musíte jednat se státními orgány, mezitím jsou prázdniny a to pak není jednoduché. Nejpozději do konce září je potřeba mít všechno hotové, protože pak budou volby a pak už nebude nikdo na nic slyšet," komentoval poslanec Štětina.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

Na jednání komise by si poslanci mohli podle Martina Plíška pozvat aktéry případu, tedy Andreje Babiše i bývalého novináře Mafry Marka Přibila, dále například zástupce státního zastupitelství či policie. „Pokud se prokáže, že se aktéři seznamovali s informacemi z živých kauz, tak je to vážné porušení zákona, a tudíž je tedy budeme chtít pozvat," vysvětlil.

Výsledkem práce sněmovní komise by měla být závěrečná zpráva, kterou budou poslanci prezentovat na plénu sněmovny. „V případě, že zjistíme závažné skutečnosti, můžeme na někoho podat trestní oznámení. Můžeme ty informace postoupit orgánům činným v trestním řízení. To hlavní ale je navrhnout sněmovně systémové změny, aby se takovéto věci v budoucnu neděly," doplnil Pleticha.

Tři nahrávky a Babišovy reakce: od 'nebudu to poslouchat' přes 'kampaň' po 'nastrčeného agenta'

Číst článek

O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument dostal.

Nahrávky, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, prověřuje policie. Babiš v nich také mluví vulgárně o členech vlády včetně premiéra a řeší s novinářem zveřejňování kompromitujících materiálů. Zřízení komise Babiš pokládá za pokračování kampaně proti němu.

Kristýna Guryčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme