Z Asie se ozval další Čech, 16 zůstává nezvěstných

Z Asie se dnes ozval další Čech. Počet našich pohřešovaných občanů po katastrofě v oblasti Indického oceánu se tak snížil na 16. U sedmi z nich přitom stále přetrvávají vážné obavy, že živelní katastrofu v postižených oblastech nepřežili. Po jednání krizového štábu to oznámil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

návrat turistů z Asie

návrat turistů z Asie | Foto: Michal Kamaryt

Kvůli upřesnění čísla žijících pohřešovaných Čechů ministr zároveň vyzval jejich rodiny, aby souhlasily se zveřejněním jmen svých nezvěstných blízkých. Díky tomu totiž může ministerstvo zahraničí získat nová svědectví o osudu a pohybu těchto lidí.

"Budeme velmi rádi, když blízcí a rodinní příslušníci pohřešovaných osob, které nebyly zastiženy našimi operátory, aby se sami obrátili na ministerstvo zahraničních věcí, protože bez jejich souhlasu nemůžeme učinit žádný další krok, protože chráníme osobnostní práva všech, tedy i pohřešovaných" uvedl Svoboda.

V Thajsku je nyní pohřešováno celkem 13 lidí, na Srí Lance dva, z toho jeden je český buddhistický mnich, a v Barmě jeden, který je rovněž mnich. U obou je snad naděje, že žijí. Náměstek ministra Pavel Svoboda doplnil, že i když počet pohřešovaných klesá, seznam nemusí být úplný. "Mohou být osoby, které nekomunikují," podotkl náměstek.

Šéf diplomacie zároveň zopakoval, že potvrzena je zatím jedna česká oběť zemětřesení v jihovýchodní Asii. V Thajsku zůstávají hospitalizované dvě Češky, jednou z nich je modelka Petra Němcová. Do Česka mají být dopraveny do konce tohoto týdne. Doma už je třetí zraněná, devítiletá holčička, která přiletěla v úterý.

Krizový štáb, který v Praze zasedal každodenně od minulého pondělí, tedy už den po ničivém zemětřesení, bude nadále pokračovat v práci. Jednat však již nebude každý den, ale podle potřeby.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme