Z Česka loni odešly peníze pro teroristickou organizaci, zjistily tajné služby

České tajné služby získaly poznatky o podezření z financování terorismu. Minimálně v jednom případě odešel z Česka finanční obnos adresovaný teroristům. Uvádí to zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou má příští týden projednat vláda. ČTK má dokument k dispozici.

Praha (Aktualizováno: 15:24 17. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanatičtí džihádisté z organizace Islámský stát (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr, DVIDSHUB, CC BY 2.0

Materiál si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby. Její mluvčí Ladislav Šticha ve středu potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k "blíže neurčené teroristické organizaci".

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci," sdělil Šticha.

K Islámskému státu se cizinci v Česku nepřipojili

Bezpečnostní informační služba se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. Podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k Islámskému státu ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci takzvaného Islámského státu.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k takzvanému Islámskému státu, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště.

Ve výroční zprávě za rok 2015 Bezpečnostní informační služba upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

Za riziko zpráva o bezpečnosti označuje pronikání a šíření radikálních salafistických nebo wahhábistických učení a vlivů na české území. Podle dokumentu mají potenciál zvyšovat úroveň radikalizace ve společnosti, přispívat k šíření extremistických vlivů a vytvářet podhoubí pro terorismus.

Jednotlivci chtěli uplatňovat právo šaría

Loni bylo podle Štichy zaznamenáno několik jednotlivců s radikálními postoji, kteří chtěli například založit uzavřené společenství uplatňující právo šaría.

„Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Z bezpečnostního hlediska je ovšem nutné prostředí pečlivě monitorovat s cílem včas zachytit připadnou hrozbu radikalizace," doplnil Šticha.

Zpráva o bezpečnosti také zdůrazňuje, že v roce 2016 nebyly zaznamenány přípravy ke spáchání teroristického útoku na území Česka. Loňský rok byl počty útoků v Evropě mimořádný. Týkaly se Belgie, Turecka, Francie nebo Německa. Ke všem útokům se přihlásil takzvaný Islámský stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme