Žalobce navrhuje pro šéfa NKÚ Dohnala peněžitý trest

Státní zástupce navrhl pro prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala peněžitý trest za to, že podle něj využíval nepřiměřeně luxusní byty. Rozsudek by měl padnout v pátek odpoledne, soudkyně dnes totiž po vyslechnutí závěrečných návrhů jednání v případu odročila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal prezident nejvyššího kontrolního úřadu | Foto: Filip Jandourek

Dohnal čelí obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Na lavici obžalovaných usedl proto, že měl využívat nepřiměřeně luxusní byty placené ze státního rozpočtu.

Protože podle žalobce způsobil Dohnal státu škodu ve výši minimálně 1,1 milionu korun, hrozí mu v případě odsouzení až pětileté vězení.

Dohnal obvinění odmítá, kauzu považuje za politickou. Jeho právní zástupci dnes Obvodnímu soudu pro Prahu 7 navrhli, aby jejich klienta osvobodil.

U soudu se Dohnal hájil tím, že o bytech sám nerozhodoval. Vybírat je pro něj měli úředníci z NKÚ. Navíc jeho bydlení bylo podle obhajoby srovnatelné s úrovní ubytování pro ostatní ústavní činitele.

Není to ale zdaleka jediný případ, ve kterém prezident NKÚ stane před soudem. Vyšetřován je i kvůli zpronevěře, zneužití pravomocí veřejného činitelé a čelí také kárné žalobě.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme