Zamořený dům si musejí majitelé sanovat sami

Na neřešení nebezpečné ekologické situace dnes v Klatovech upozornilo sdružení Arnika. Jedná se o obytný dům se skladem, které získali od státu v restituci manželé Rychtaříkovi a nyní jim hrozí, že za vyčištění zaplatí až několik desítek milionů korun. Objekt získali restituenti v roce 1994 a chtěli ho pronajmout jedné firmě jako sklad. Její zástupci si ale udělali rozbor omítek a zjistili, že obě budovy jsou silně zamořeny různými jedy včetně DDT. Od té doby se manželé snaží o vyčištění svých pozemků. Přes všechna jednání s různými institucemi a soudy se zatím nedočkalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Nyní se s pomocí sdružení Arnika obracejí osobním dopisem na ministra životního prostředí, Podle zákona se totiž musí část statku zbourat a za několik miliónů vyčistit. Podle mezinárodních smluv nesmí Česká republika na svém území podobné neřádstvo vůbec mít.

Jak ale sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová, ministerstvo náklady na sanaci uhradit nemůže. "Ministerstvo životního prostředí jim bohužel nemůže nijak pomoci, protože to nespadá do sanace starých ekologických zátěží, jejichž sanace se hradí z prostředků Fondu národního majetku a mniisterstvo žádnými prostředky na uhrazení nedisponuje."

Podle mluvčí Ministerstva financí Evy Novákové nemohlo ministerstvo podle stávajících zákonů věc nijak vyřešit."Ministerstvo financí nenašlo v té době za toho daného právního stavu vůbec žádnou možnost tu situaci řešit. Nicméně protože se to týkalo zákona o půdě, odkázali jsme pana Rychtaříka na ministerstvo zemědělství."

Ministerstvo zemědělství však nemá podle mluvčího Martina Severy v této záležitosti žádné pravomoce. "Ministerstvu zemědělství nebyla ze zákona svěřena žádná pravomoc, aby zasahovalo do vztahu mezi oprávněnou a povinnou osobou."

Podle ombudsmana Otakara Motejla si prostě majitelé objektu musí udělat asanaci sami. "Leda že s tím nákladem tu asanaci toho prostoru jaksi zlikvidují, to je otázka snad stavebních úprav v tom objektu. Bude to jistě nákladné pro ně, ale takový je tedy osud této věci."

Markéta Kaclová, Martin Sobotka, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme