Zelení nejsou v otázce umístění amerického radaru v Česku jednotní

Smlouva o umístění amerického radaru v Česku by podle ministerstva zahraničí mohla být podepsána zhruba za měsíc. Vládní koalice ale nemá jasnou podporu radaru od všech svých poslanců. Část Strany zelených považuje dokumenty NATO o podpoře americké protiraketové obrany za velmi obecné. Opoziční ČSSD vládu vyzvala, aby projednávání smluv o výstavbě radaru spojila se žádostí o vyslovení důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Severoatlantická aliance podle části Strany zelených jasně nedeklarovala začlenění protiraketové obrany USA do svých struktur. Podle nich by za takových okolností neměla nejmenší koaliční strana radar u nás podpořit.

"Já myslím, že všichni ví, že i mezi ministry a mezi poslanci jsou u nás lidé, kteří mají na radar kritický názor, a jak říkám, můžeme očekávat i to, že radar nepodpoří," říká místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová.

Šéf strany Martin Bursík výhrady svých kolegů zpochybňuje. Podle něj hlavní podmínka, aby aliance radar zaštítila, splněna byla. "Teď nepochybně přijde ovšem trápení s výkladem jednotlivých slovíček, jak je to tam formulováno, což já už nepovažuji za tak důležité. Důležité bylo NATO pro to získat a aby nešli proti nám," uvedl Bursík.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) považuje výtky Strany zelených za zbytečné. Postoj nejmenší vládní strany k radaru bude řešit i její republiková rada, která se sejde v sobotu.

Sociální demokracie vyzvala vládu, aby projednávání smluv se Spojenými státy o výstavbě radaru v Brdech ve sněmovně spojila se žádostí o vyslovení důvěry. Shodlo se na tom politické grémium nejsilnější opoziční strany. Socialisté také chtějí, aby kabinet smlouvy sněmovně co nejdříve předložil. Závěry bukurešťského summitu NATO, podle kterého se má americký protiraketový deštník začlenit do obranného systému aliance, jsou totiž podle nich příliš vágní.

Předložení smluv o výstavbě radaru požadují i lidovci a zelení. To, že radar bude součástí aliance, nevyplývá jen ze závěrů summitu NATO. Premiér Topolánek České televizi řekl, že je to napsáno i v česko-americké smlouvě.

"Je explicitně napsáno, že protiraketová obrana budovaná v České republice bude součástí alianční struktury; to tam explicitně je. Samozřejmě všichni dostanou tu smlouvu včas, aby se s ní mohli seznámit," uvedl premiér.

Marika Táborská, Václava Marešová, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme