'Štěstí' Giffordsové: uvědomělý zachránce a zkušený lékař

Americká politička Gabrielle Giffordsová měla neuvěřitelné štěstí - útočník ji z bezprostřední blízkosti střelil do hlavy, ale Giffordsová přežila. Teď je sice stále ve velmi vážném stavu v nemocnici, lékaři jsou ovšem ohledně jejího uzdravení docela optimističtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresmanka Gabrielle Giffordsová se svým manželem, astronautem Markem Kellym | Foto: AFP

Zásah ze střelné zbraně do hlavy přežije málokdo. Podle BBC plné dvě třetiny takto postřelených zemřou dřív, než se dostanou do nemocnice. Giffordsovou asi zachránil muž, který ji stlačil rány a tím omezil krvácení. Zároveň ji naklonil tak, aby se neudusila vlastní krví.

Po rychlém převozu do nemocnice měla další štěstí: službu měl zkušený doktor Peter Rhee, který dřív působil v Afghánistánu. Náročnou operaci tedy zvládl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné uzdravení americké kongresmanky Gabrielle Giffordsové bylo tématem Odpoledního Radiožurnálu

Giffordsová byla po operaci schopna reagovat na jednoduché pokyny, což u lékařů vzbuzuje optimismus. Hlavním problémem je teď hlavně otok mozku.

Proto jí doktoři odebrali půlku lebky. Až nebezpečí opadne, lebku by měli vrátit na původní místo.

Úspěchem by bylo samotné přežití Giffordsové

„Optimismus lékařů není na místě,“ domnívá se profesor Vladimír Beneš, přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. „Lékaři museli udělat dekompresi. Ta se dělá u těžkých poranění mozku ve výjimečných případech. Těžko bych mohl být optimista,“ doplnil.

Při průstřelu hlavy jde obvykle o velmi devastující poranění mozku. Poškozenou mozkovou tkáň navíc nelze nijak léčit.

Za úspěch lze podle Beneše považovat samotné přežití, zázrak by byl, pokud by se postižená dokázala sama o sebe postarat.

Kdy a jestli vůbec se ale politička plně uzdraví, o tom zatím nechce mluvit nikdo.

Ondřej Houska, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme