Akropoli konkuruje Lykavittos

Ačkoli většina Athéňanů jako každý rok v srpnu opustila město a odjela na dovolenou, hustý až chaotický dopravní ruch v centru metropole neustal. Utéct se před ním dá jen do několika málo městských parků, protože Athény jako takové příliš zelení neoplývají, nebo vysoko nad ulice. Třeba na Akropoli, která je nejvyhledávanějším turistickým místem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény - Akropolis | Foto: Athens 2004 Marketing Department

Ano, toto návrší má své kouzlo, jenže když jste přímo na něm, jeho majestát tolik nevynikne. Nejlepší pohled na Akropoli se totiž otevírá z jiného vršku jménem Lykavittos. Je nejvyšší z osmi athénských pahorků. Měří 277 m, kdežto Akropolis jen 156. Dá se sem vyšlápnout serpentýnami chodníčků lemovaných nízkými piniemi nebo se za 5 Eur svézt nahoru a dolů lanovkou. Jízda ale nestojí za to. Vagon jede v tunelu, a rozhled na celé město tak na návštěvníka čeká, až když od horní stanice vystoupá k návrší s kaplí sv. Jiří.

Majitel restaurace po vrcholem Lykavittosu Joanis Metaxas se chlubí výhledem na Athény kolem dokola a upozorňuje zvlášť na to, že odsud je dobře vidět i přístav v Pireu a nedaleký ostrov Salamína. Podle legendy vytvořila Lykavittos bohyně Athéna. Ovšem stalo se to jaksi nedopatřením.

Původně měl být nejvyšší vrcholek města právě tam, kde je dnes Akropolis. Bohyně prý chtěla, aby její chrám stál co nejvýš k nebesům, a tak za jedné bouřlivé noci vyrvala z blízkého pohoří Penteli kus skály a chtěla jej umístit na už existující pahorek. Jenže ji vyrušili dva černí ptáci, kteří jí přinesli špatné zprávy. Athéna skátu upustila a ta spadla jinam, než chtěla. A byl tu Lykavittos, tedy Vlčí vrch. Obyvatelé Athén jsou své bohyni vděční, zvláště ti, kteří jsou zamilovaní. "Už od starých časů byl Lykavittos horou milenců," říká Joanis Metaxas.

V Athénách je těžké najít nějaké místo, kam se můžete vydat s přítelkyní, nebo s kamarádem a posedět tam 2, 3 hodiny. Athény jsou velmi rušné město. Máte na výběr tak 3 nebo 4 místa, kam si můžete jít odpočinout od toho shonu a Lykavittos je z nich nejlepší.

Nejlépe je podle Joanise Metaxase na Lykavittosu večer, když pomine denní žár a rozcvrkají se cikády. Jsou vidět všechna světla dole v Athénách, ale nedoléhá sem hluk aut.

Pohled seshora městu prospívá. Skrývá špínu a shon na ulicích a ukazuje kolébku olympismu z té lepší stránky.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme