Americká tajná služba má údajně odposlouchávací základnu ve Vídni. Tamní politici to odmítají

Globální skandál kolem odposlechů americké tajné služby NSA se možná nečekaně osobně dotknul Rakušanů. Jak zjistil rakouský týdeník Format, NSA má prý přímo ve Vídni odposlouchávací základnu. Za tři týdny budou v Rakousku parlamentní volby a vládní politici odmítají, že by o údajném špehování věděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeň. Dům, kde má NSA údajně tanou odposlouchávací základnu. Ambasáda USA potvrdila sběr informací, jedná se však údajně o data výhradně z veřejně dostupných zdrojů | Foto: Vojtěch Berger

Dům na okraji Vídně, kde se má základna nacházet, je obyčejná, i když trochu větší vila s několika arkýři a věžičkou. Na střechách má několik antén, normálních i parabolických.

Podle týdeníku Formát komíny, které jsou na střechách, slouží jako maskování pro další antény. Nejzajímavější částí domu však má být sklep, kde se má nacházet centrum s počítači na sběr různých citlivých informací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vídeňskou špionážní kauzu se zajímal rakouský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Zjistit, jak to vypadá uvnitř domu, byla mravenčí práce, mluvil jsem se stavebními firmami a s řadou dalších lidí. O tom, že NSA by mohla mít základnu přímo ve Vídni, vím asi půl roku,“ říká Florian Horcicka, reportér týdeníku Format, který celou kauzu odstartoval.

Jsou to přitom teprve dva týdny, co německý časopis Der Spiegel napsal, že tajná služba NSA provozuje po celém světě na ambasádách a konzulátech asi 80 odposlouchávacích stanic, jednu také ve Vídni.

Ministerstva obrany i vnitra v Rakousku však všechna podobná podezření dementovala. Investigativní novinář Horcicka prý naletěl falešným agentům tajné služby, kteří ho nalákali na fantastickou historku. On si ovšem stojí za svým.

„Ten příběh je prostě stoprocentní, zdroje jsou ověřené, a to že ministerstvo všechno popře, jsem čekal od začátku,“ poznamenává Horcicka.

Americká tajná služba mohla podle týdeníku Format z domu na kraji Vídně sledovat až 70 procent telekomunikačního provozu v celém městě.

Ambasáda spojených států sice potvrdila, že v domě sbírají informace, pocházejí však prý výhradně z veřejně dostupných zdrojů.

„O tom nic nevím, chodím kolem toho domu často, ale vůbec mě to nenapadlo,“ říká starší paní, která stejně jako všichni Rakušané půjde za tři týdny k volbám.

Rakousko je neutrální země. Napomáhat cizí tajné službě je tam trestné. Kdyby se ukázalo, že NSA odposlouchávala v Rakousku s vědomím zdejších politiků, mohlo by to ovlivnit i výsledek voleb, myslí si Florian Horcicka.

Novinář prý navíc ještě nevystřílel všechnu munici. Nová zjištění v celé kauze slibuje už v příštím čísle časopisu.

Reportér týdeníku Format Florian Horcicka. Podle něj má americká NSA ve Vídni odposlouchávací základnu | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme