Americký nejvyšší soud zamítl hromadou žalobu žen proti řetězci Walmart

Největší řetězec maloobchodů na světě Walmart slaví vítězství. Nejvyšší soud Spojených států zamítl hromadnou žalobu zaměstnankyň kvůli údajné diskriminaci. Kdyby nejvyšší soud rozhodl jinak, hrozilo by řetězci, že bude muset vyplácet odškodné až 1,5 miliónu žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíky u supermarketu | Foto: cache.daylife.com

Walmart je největším soukromým zaměstnavatelem v Americe. Ale také společností, která čelí opakovaně kritice hlavně odborů, že vykořisťuje zaměstnance.

“Nadřízení nás přehlíželi při povyšování nebo například znemožňovali zvýšení kvalifikace,” stěžuje si šestice bývalých zaměstnankyň.

Jejich žaloba vzbudila velkou pozornost, protože se nedomáhaly odškodnění jen pro sebe.

Tvrdily především na základě statistik, že Walmart prosazoval za svých 40 let existence strategii diskriminace vůči všem zaměstnankyním, a tudíž byly všechny také poškozené.

Nejvyšší soud teď možnost takové masové žaloby zamítl. Zaměstnankyně - ať už bývalé nebo současné - samozřejmě můžou Walmart jednotlivě nebo ve skupinách dál žalovat. Ale ne všechny najednou.

Vít Pohanka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme