Americký prezident přednese projev o stavu Unie. Věnovat se má hlavně ekonomice

Ekonomika, imigrace a boj proti extremismu - to budou podle očekávání expertů hlavní témata letošního výročního vystoupení amerického prezidenta Baracka Obamy. V projevu o stavu Unie osloví prezident ve středu nad ránem zákonodárce obou komor Kongresu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na tradičním předvánočním setkání s novináři

Barack Obama na tradičním předvánočním setkání s novináři | Zdroj: Reuters

Barack Obama promluví k zákonodárcům ze Sněmovny reprezentantů a Senátu poprvé v novém rozložení sil, kdy oběma komorám Kongresu dominuje Republikánská strana.

Prezident během nedávné schůzky s republikánskými lídry připustil rozdílný pohled na řadu otázek, věří prý ale, že existují oblasti, kde se mohou obě strany shodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradici projevů o stavu Unie natáčel Ondřej Himmer

Političtí analytici očekávají, že prezident během sledovaného projevu představí daňové reformy, které by měly pomoci střední třídě, bude hájit opatření na pomoc legalizace imigrantů a uvolnění politiky vůči Kubě.

Zprávu o stavu unie předkládají američtí prezidenti oběma komorám Kongresu už 225 let. Bilanční projev je jednou z hlavních událostí politického života ve Spojených státech a jedním z nejsledovanějších projevů vůbec. A tvoří také velmi zajímavý rituál.

Začíná to každý rok stejně. Kongresmani, diplomaté, členové Nejvyššího soudu i význační hosté se na zavolání postupně shromažďují ve velkém sálu Kapitolu a čekají ve svých lavicích. Pak zvláštní úředník konečně ohlásí příchod prezidenta.

Prezident, který předtím dostal formální pozvánku, kráčí v doprovodu vybraných kongresmanů uličkou směrem k řečnickému pultu. Podává si přitom ruce s přítomnými zákonodárci. Až když dlouhé ovace utichnou, ohlásí předseda Sněmovny reprezentantů začátek projevu.

Pompézní a monarchistické

Jako první pronesl Zprávu o stavu Unie 8. ledna 1790 první americký prezident George Washington. Už třetí prezident Thomas Jefferson ale v roce 1801 tradici projevů před Kongresem přerušil. Připadalo mu to příliš pompézní a monarchistické. Celé 19. století tak prezidenti zasílali svou zprávu pouze písemně.

Návrat k živému projevu znamenal až nástup Woodrowa Wilsona v roce 1913. O deset let později poprvé projev Calvina Coolidge přenášel rozhlas a v roce 1947 promluvil živě k divákům u televizí prezident Harry Truman.

Zpráva o stavu Unie umožňuje prezidentům shrnout předcházející rok a nastínit plány pro rok nadcházející.

Mnoho projevů vešlo do dějin, jako třeba ohlášení čtyř základních svobod prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem. V roce 1941, kdy vojska nacistického Německa kráčela od vítězství k vítězství, vytyčil americký prezident jasný program proti nacistickému Novému světovému pořádku a udal základní směr pro americkou zahraniční politiku na následující desetiletí.

Často je citovaný také projev prezidenta George Bushe mladšího ze začátku roku 2002, ve kterém po útocích z 11. září hájil tvrdý postup vůči nepřátelským státům, a pronesl známé rčení o ‚ose zla‘.

Ozářená kupole Kongresu ve Washingtonu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme