Americký prezident Trump chce hlasování o imigračním zákoně odložit až na podzim po volbách

Americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru vyzval republikány v Kongresu, aby neplýtvali časem a imigrační zákon již neřešili, neboť ho demokraté stejně nepodpoří. Prezident chce s hlasováním počkat až na dobu po listopadových volbách, od kterých očekává silnější republikánskou pozici v Kongresu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump (uprostřed) podpisuje migrační dekret. Přihlíží viceprezident Mike Pence (vpravo). | Foto: Leah Milllis | Zdroj: Reuters

„I když bude 100 procent republikánů hlasovat v Senátu, tak potřebujeme deset demokratických hlasů, abychom dosáhli tolik potřebného imigračního zákona,“ napsal Trump s tím, že demokraté v zákonodárném sboru z politických důvodů jen házejí republikánům klacky pod nohy. „Nestarají se o zločin, který přichází od hranic! Potřebujeme zvolit více republikánů!“ uvedl.

„Republikáni by měli přestat plýtvat svým časem na imigraci, dokud v listopadu nezvolíme více senátorů a kongresmanů,“ poznamenal prezident.

Nejen Čína. Trump hrozí Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz vozů

Číst článek

Republikáni nyní sice ovládají Sněmovnu reprezentantů a také Senát, ale ve 100členném Senátu drží jen těsnou většinu 51 křesel, což jim komplikuje schvalovací proces v případech, kdy je nutná podpora 60 hlasů.

Řešení patové situace je podle Trumpa jednoduché. „Zvolte v listopadu více republikánů a my schválíme ty nejlepší, nejspravedlivější a nejúplnější imigrační zákony na světě. Nyní máme ty nejpitomější a nejhorší,“ uvedl prezident s tím, že heslem demokratů je vzdor, zatímco republikáni se řídí mottem tvoř.

V listopadu budou Američané vybírat nové složení celé Sněmovny reprezentantů a také třetinu Senátu. Demokraté si od voleb slibují ovládnutí alespoň jedné z kongresových komor. Pokud se jim to skutečně podaří, značně tak republikánskému prezidentovi Trumpovi zkomplikují vládu v jeho druhé polovině prezidentského mandátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme