Americký Senát prodloužil platnost kontroverzního protiteroristického zákona

Kontroverzní americký protiteroristický zákon má prodlouženou platnost. Legislativa, jejíž platnost měla vypršet, bude prodloužená minimálně o tři měsíce. Mimo jiné umožňuje agentům bezpečnostních sil snazší odposlechy a přístup k osobním informacím osob podezřelých z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kongres | Foto: Vojtěch Pohanka

Protiteroristický zákon už léta budí hněv zastánců lidských práv. Například podle Americké unie pro ochranu občanských svobod některá jeho ustanovení přímo porušují práva zaručená ústavou.

Vláda prezidenta Bushe ho prosadila záhy po teroristických útocích z 11. září 2001. Prodloužení jeho platnosti se nedávno zaseklo ve Sněmovně reprezentantů, ale teď už obě komory amerického Kongresu aspoň dočasně zákon podporují.

Neshodují se ale v tom, jak dlouho by měl ještě platit a budou muset uzavřít kompromis. Kontroverzní ustanovení – konkrétně snazší procedura pro odposlechy a získávání osobních informací – by už ale neměly platit déle než několik měsíců.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme