Arménský premiér Markarjan podlehl infarktu

Arménský premiér Andranik Markarjan dnes zemřel ve svém domově na srdeční infarkt. Oznámila to jeho mluvčí. Pětapadesátiletý předseda Republikánské strany Arménie (HHK) byl nejdéle sloužícím premiérem v novodobých dějinách této postsovětské republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andranik Markarjan | Zdroj: ČTK

Markarjan, původním povoláním počítačový specialista, se v 70. letech stal obhájcem nezávislosti zakavkazské Arménie. Za to si v sovětské éře vysloužil dvouleté vězení.

V čele arménské vlády stál od roku 2000.Do funkce nastoupil v době, kdy v zemi panovalo značné napětí po ozbrojeném útoku v parlamentu. Při pokusu o státní převrat tehdy přišlo o život osm čelních politiků, včetně tehdejšího premiéra Vazgena Sarkisjana.

Téměř veškerá moc v zemi spočívala v rukou prezidenta Roberta Kočarjana až do předloňské novely ústavy, která posílila postavení parlamentu a vlády. Markarjan byl považován za umírněného a podařilo se mu vyvarovat tomu, aby se zapletl do skandálů.

HHK před čtyřmi lety zvítězila v tamních parlamentních volbách. Ministr obrany Serž Sarkisjan, který spolu s premiérem Republikánskou stranu vedl, se rozhodl vrátit ihned do vlasti z Moskvy, odkud měl odcestovat na návštěvu Číny.

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme