Barack Obama označil dalajlámu za přítele a inspiraci a vyzval k toleranci a pokoře

Za přítele a inspirativního člověka označil americký prezident Barack Obama tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Udělal to ve Washingtonu během projevu na náboženském fóru, kde je dalajláma jedním z hostů. A to i přes protesty čínské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama náboženském fóru ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Prezident Obama v projevu na téma náboženských svobod vyzval k toleranci a k dodržování jednoho ze základních práv, práva na svobodu vyznání.

Dotknul se i velmi aktuálních otázek. Ve jménu víry některé skupiny mohou utlačovat jiné a páchat zločiny.

Obama konkrétně zmínil Islámský stát nebo nedávné útoky v Paříži. To jsou podle něj projevy netolerance a zneužívání víry.

Podobné činy ale podle něj nejsou v historii nic nového. V minulosti se již objevovaly. A podle Obamy nejsou ani vlastní jedné náboženské skupině.

Překonat je je možné tolerancí a pokorou, ke které Obama veřejnost i vlády vyzval. Prezident připomněl, že společně s náboženskými svobodami je třeba hájit i svobodu slova.

Náboženské fórum se ve Washingtonu koná pravidelně každý rok. Na akci se scházejí duchovní vůdci, politici i občanští aktivisté.

Součástí bývá tradičně i projev prezidenta. Letos dostal pozvání i tibetský exilový vůdce dalajláma. To, jestli se oba vůdci setkají mimo oficiální program, jisté není.

Čína i přesto protestovala a vyzvala Spojené státy, aby braly ohledy na vzájemné vztahy. Bílý dům dopředu kritiku Pekingu nekomentoval. Prezidentův úřad nicméně připomněl, že Barack Obama se považuje za stoupence dalajlámova učení a s tibetským duchovním vůdcem se již několikrát setkal. Naposledy před rokem ve Washingtonu.

Tibetský exilový vůdce dalajláma náboženském fóru ve Washingtonu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme