Barmu čekají po dlouhých 20 letech volby

Barmu čekají v neděli volby, poprvé po dlouhých dvaceti letech. Nebudou to ale volby ani svobodné, ani demokratické. Ve vězení dál zůstávají tisíce odpůrců režimu včetně paní Su Ťij. Vojenská junta vládne tvrdou rukou a Barma patří mezi země, o kterých toho svět mnoho neví. Jen díky odvaze a osobní statečnosti novinářů se ale přece jen nějaké informace ven z totalitní země dostanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnoho Barmánců dočasně žije v klášterech

Mnoho Barmánců dočasně žije v klášterech | Foto: Sann Aung

Exiloví novináři mají v Barmě své spolupracovníky, kteří do zahraničí posílají tajně zprávy a občas i fotografie nebo videonahrávky. Když je to nutné, na nebezpečnou misi se vydávají i sami reportéři a kameramani. Během blížících se voleb bude na jejich zprávy čekat celý svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRž zblízka volby barma.mp3

„Barma je totalitní země. Novináři jsou nesvobodní a vládne tam přísná cenzura. Policie je všemocná. A to nás v práci samozřejmě omezuje. Bezpečnost našich lidí je na prvním místě, zatím žádný z reportérů nebyl uvězněn. Na to jsme hrdí,“ říká Sue Mint, zakladatel a šéfredaktor exilové televize.

Fotografovat a natáčet v Barmě je složité a odpovídá tomu i novinářské vybavení. Používají například miniaturní fotoaparát ukrytý v propisovací tužce. Video točí na skrytou kameru, zabudovanou v čepici.

Vladimír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme