Bavorský premiér poprvé vystoupí před sudetskými Němci

Jako každý rok, i letos o letnicích se v bavorském Norimberku scházejí sudetští Němci. Sudetoněmecký den proslul jako fórum, odkud pováleční němečtí vysídlenci vyzývali Českou republiku ke zrušení takzvaných Benešových dekretů. Skrze ně ztratili po válce němečtí obyvatelé Sudet majetek a občanská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Günther Beckstein | Foto: AFP

Zatímco před rokem 2004 se Sudetoněmecký landsmanšaft snažil podmínit vstup České republiky do Evropské unie slibem, že Česko zruší Benešovy dekrety, v posledních letech se vyhnanci s Prahou opatrně sbližují. Důkazem toho může být i výměna na postu bavorského premiéra.

Minulý ministerský předseda Edmund Stoiber odmítal jezdit do Prahy, nový premiér Günther Beckstein se už dvakrát sešel s českým protějškem Mirkem Topolánkem. Beckstein je údajně ochotný jednat s českou vládou o minulosti bez předběžných podmínek.

Zítra poprvé vystoupí s projevem i před sudetskými Němci v Norinberku. Tam se už dnes udělovalo nejvyšší sudetoněmecké vyznamenání. Letos ho dostal český publicista a obránce lidských práv Petr Uhl.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme