Blair vzkazuje vojákům: Připravte se na válku!

Britský premiér Tony Blair dnes vzkázal ozbrojeným silám, aby byly připraveny na možnou válku s Irákem. Dal však najevo, že zatím není jasné, zda zbrojní inspektoři zjistí irácké porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Britským vojákům se současně omluvil za nejasné vyhlídky. Dalších 50 tisíc mužů pošlou do Perského zálivu po Novém roce Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Perském zálivu | Foto: ČTK/EPA

Vždy jsme dávali jasně najevo, že jsme připraveni použít proti Iráku vojenskou sílu, abychom tuto zemi zbavili všech chemických, biologických a potenciálních jaderných zbraní, vzkázal Tony Blair ve vánočním poselství odvysílaném vojenskou rozhlasovou stanicí. Blair také uvedl, že zatím není jasné, zda zbrojní inspektoři OSN zjistí irácké porušení rezoluce Rady bezpečnosti. Podle britského premiéra je nezbytné, aby byly podniknuty přípravy na válku a posilovány kapacity v regionu.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí potvrdil, že Londýn nadále dává přednost tomu, aby případný vojenský úder proti Bagdádu posvětila Rada bezpečnosti OSN.

Spojené státy pošlou po Novém roce do Perského zálivu dalších 50 tisíc mužů. Už nyní mají v oblastech Blízkého východu a Afghánistánu asi 65 tisíc vojáků. Americký tisk spekuluje o datu útoku na Irák - mělo by k němu dojít po 27. lednu 2003. To je den, kdy by šéf zbrojních inspektorů Hans Blix měl OSN předložit konečné hodnocení zprávy Bagdádu k irácké výzbroji.

Vláda prezidenta George Bushe však už došla k závěru, že irácký prezident Saddám Husajn to nemyslí s odzbrojením vážně. Podle nejmenovaných představitelů americké administrativy bude Bush příštích pět až šest týdnů shromažďovat další důkazy proti Husajnovi a současně vysílat do oblasti další vojáky.

Simona Hejlová, Marika Táborská, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme