Blízkému východu hrozí kritický nedostatek vody

Obyvatelé Blízkého východu budou mít za 40 let k dispozici polovinu vody oproti dnešku. S tímto varováním dnes přišli odborníci Světové banky. Nedostatek vody je jedním z největších problémů regionu. Nevyplývají z něj přitom jen potíže v zemědělství nebo se zásobování obyvatelstva. Někteří politologové varují, že právě spor o vodu může být i příčinou dalšího blízkovýchodního konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velbloud | Foto: Jiří Hošek

Už dnes jsou běžné krvavé boje o vodní zdroje například v Jemenu. Izrael se zase podle řady odborníků nikdy nevzdá některých obsazených území kvůli tomu, že otvírají cestu ke strategickým zásobám vody. Experti v židovském státě varují, že letos klesne hladina vodních zdrojů na kritikou hranici, kdy už jí možná nepůjde ani čerpat.

Světová banka potvrzuje, že hlavní příčinou nedostatku je obrovská spotřeba v zemědělství - je to až 85 procent. Kvůli umělému udržování náročných zemědělských projektů v poušti je tak ohroženo i zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Některé státy už také ve velkých městech naplňují vodovody podle časových rozpisů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme