Bobby Fischer má šanci získat německý cestovní pas

Šachový velmistr Bobby Fischer zřejmě získá německý cestovní pas, se kterým by se mohl usadit na Islandu. K takovému rozhodnutí prozatím dospělo mnoha měsíční vyjednávání mezi slavným šachistou, SRN a USA, které stíhají šachistu za to, že se protiprávně účastnil turnaje v Černé Hoře. Vyhráno však Fischer stále nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: volny.cz

61letý Fischer by se touto cestou mohl vyhnout deportaci do USA, kde mu hrozí až 10 let vězení za to, že v roce 1992 porušil americké sankce proti bývalé Jugoslávii. Výsledky jednání oznámila islandská ambasáda v Tokiu, kde byl letos v červenci zadržen s neplatným americkým pasem. A od té doby je tam také vězněn.

Termín předání nového německého pasu stále není znám. Japonské úřady si navíc nejsou jisté, zda tato pasová rošáda není protiprávní. Fischer se hodlá vzdát amerického občanství a v Japonsku už požádal o azyl; a pro jistotu se tam chce také oženit.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme