Botswanský soud ve sporu o dědictví podpořil rovnost pohlaví proti tradici

Verdikt nejvyššího soudu v africké Botswaně podpořil rovnoprávnost žen, kterou v mnoha společnostech černého kontinentu oslabují tradiční normy. Soud v Gaborone teď rozhodl, že zvyk bránící ženám v dědictví rodinného domu je protiústavní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Škodová na africké svatbě neboli lobole - Serowe, Botswana

Klára Škodová na africké svatbě neboli lobole - Serowe, Botswana | Foto: Klára Škodová

Řídce osídlená, převážně pouštní Botswana patří mezi africké šampiony demokracie a rovnost pohlaví má zakotvenou v ústavě. Ekonomicky podřízené postavení žen je ale i tam zakořeněné.

Rozhodnutí botswanské justice předcházela pětiletá právní bitva, v níž se čtyři sestry přetahovaly o právo na dům po rodičích s nevlastním synovcem.

Zástupkyně sester po rozsudku v metropoli Gaborone nadšeně slavila, zatímco její synovec si stěžoval, že soud nezachoval respekt k místní kultuře.

Ženskou emancipaci v jihoafrickém regionu komplikuje například poplatek za nevěstu, takzvaná lobola. Po předání krav nebo peněz jejímu otci muž nad provdanou ženou snadno získává nadvládu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme