Britové uctili památku padlých

Milióny lidí po celé Británii dnes uctily památku padlých v obou světových válkách a v následujících válečných konfliktech. Britové si tak tradičně připomínají jedenáctý den jedenáctého měsíce roku 1918, kdy skončila první světová válka. Přesně s údery Big Benu se v 11:00 hodin na dvě minuty symbolicky zastavil život v obchodech, na letištích, nádražích a dalších místech po celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva tisíce školáků vytvořilo při vzpomínkové slavnosti v londýnském Dómu tisíciletí symbolický kruh. „První Den příměří v novém století je významnou příležitostí zamyslet se nad tím, co dlužíme těm, kteří bojovali a padli, abychom my všichni mohli užívat mír a svobodu,“ uvedl premiér Tony Blair.

Zítra uctí památku obětí válek na třídě Whitehall v centru Londýna u pomníku padlých také královna Alžběta a představitelé politických stran. Chybět však bude královna matka, která si nedávno zlomila klíční kost.

Pro mnohé Brity není vzpomínka na padlé jen formální záležitostí, ale součástí jejich životního postoje. V obou světových válkách padlo 1,5 miliónu Britů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme