Britové uctili památku padlých

Milióny lidí po celé Británii dnes uctily památku padlých v obou světových válkách a v následujících válečných konfliktech. Britové si tak tradičně připomínají jedenáctý den jedenáctého měsíce roku 1918, kdy skončila první světová válka. Přesně s údery Big Benu se v 11:00 hodin na dvě minuty symbolicky zastavil život v obchodech, na letištích, nádražích a dalších místech po celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva tisíce školáků vytvořilo při vzpomínkové slavnosti v londýnském Dómu tisíciletí symbolický kruh. „První Den příměří v novém století je významnou příležitostí zamyslet se nad tím, co dlužíme těm, kteří bojovali a padli, abychom my všichni mohli užívat mír a svobodu,“ uvedl premiér Tony Blair.

Zítra uctí památku obětí válek na třídě Whitehall v centru Londýna u pomníku padlých také královna Alžběta a představitelé politických stran. Chybět však bude královna matka, která si nedávno zlomila klíční kost.

Pro mnohé Brity není vzpomínka na padlé jen formální záležitostí, ale součástí jejich životního postoje. V obou světových válkách padlo 1,5 miliónu Britů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme