Britská letadlová loď HMS Ark Royal bude prodána v internetové aukci
Bývalá vlajková loď a pýcha britského námořnictva HMS Ark Royal se bude dražit. V těchto dnech vyprší lhůta na podání nabídek na její koupi v internetové aukci. Loď sloužila námořnictvu od roku 1985 a nasazena byla například v roce 1993 v Jaderském moři během války v Bosně nebo v roce 2003 v Perském zálivu. Kvůli rozpočtovým škrtům byla nedávno vyřazena z výzbroje.
Nabídky nejsou veřejné, a tak se i britská veřejnost musí spokojit se spekulacemi, které se objevují v tisku. Jedna z nich hovoří o tom, že se ji chystá koupit jistý čínský podnikatel, který z ní chce udělat zábavné centrum v Hongkongu. Podle jiné nabídky by Royal Ark kotvila trvale v Londýně na Temži a stalo se z ní muzeum britského královského námořnictva
Minimální cena nebyla stanovena, ale ministerstvo obrany doufá, že získá přinejmenším dva miliony liber - asi 56 milionů korun. Britské ministerstvo obrany se jí ale bude snažit zbavit doslova za každou cenu i proto, že samotná její likvidace by byla poměrně nákladnou operací.
Letadlová loď nyní kotví v Portsmouthu na jihu Anglie. Roční náklady na to udržet ji pro případného zájemce v plovoucím stavu tak, aby se mohla vydat například na zaoceánskou plavbu, jsou určitě vyšší, než zmíněné dva milióny liber. V tomto ohledu nemůže britská vláda prodělat.
Británie přijde o poslední letadlovou loď
Při škrtech v armádě kabinet konzervativního premiéra Davida Camerona čelil obrovské kritice, protože Spojené království se tak zbavilo své poslední letadlové lodí. Teď se ale při zásahu jednotek NATO v Libyi ukázalo, že se opravdu jednalo o unáhlené rozhodnutí.
Britské stíhací bombardéry musely startovat na mise nad libyjským územím ze základen v Británii. Když se to ukázalo jako příliš nákladné, tak začaly vzlétat z italských vojenských základen. Řada vysoce postavených vojenských činitelů má přitom za to, že by takticky bylo mnohem výhodnější mít u libyjských břehů letadlovou loď a řídit operace tam odtud.
Situace je o to komplikovanější, že dvě lodi, které Británie ve spolupráci s Francií momentálně staví, budou ve výzbroji až v roce 2016 – letadlová loď Princ z Walesu a 2018 - loď Alžběta II. Pro ně vhodná letadla dostane britské letectvo až v roce 2020 a 2021.
O plavidlo HMS Ark Royal se uchází například i potápěč James Dodrell z Devonu. Rád by ho potopil nedaleko devonského pobřeží, kde by se mělo stát rájem pro další potápěče i různé mořské živočichy.
Stala by se tak první letadlovou lodí, která by dobrovolně skončila na mořském dně. Britové přišly o spoustu fregat a nějakých křižníků naposledy ve válce o Falklandské ostrovy v roce 1982, ale nikdy ne o letadlovou loď.