Britští vojáci souzeni za trýznění iráckých vězňů

V německém Osnabrucku probíhá vojenský soud se třemi příslušníky pluku britských královských střelců, kteří jsou žalováni z týrání iráckých zajatců a britské noviny přinášejí fotografie, které soud zvažuje jako důkazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Obžaloba se zakládá na dvaadvaceti snímcích, které pořídilo pět britských vojáků v jižním Iráků v květnu 2003, tedy krátce po obsazení země. Obžaloba u soudu prohlásila, že jsou to snímky vskutku otřesné - dnes se objevily některé z nich na titulních stranách britských novin a věnuje se jim značná pozornost i uvnitř listů. Bodů obžaloby je celkem devět, byly vzneseny proti třem obžalovaným. Snímky nahlásila na policii jako podezřelé zaměstnankyně drogerie v Anglii, kde si je jeden z pěti vojáků nechal vyvolat. Ten voják už byl shledán vinným na základě několika bodů obžaloby minulý týden.

Mezi nejzávažnějšími body obžaloby je obvinění z donucování iráckých zajatců k simulování pohlavního styku. Na jednom snímku, který otiskla celá řada britských listů na titulní straně, stojí britský voják na polonahém zajatci, který je spoután sítí. Opravdu otřesné.

Ti, kteří se k snímkům vyjádřili, se domnívají, že snímky poškodí jméno armády. Generál Jackson si je tohoto nebezpečí dobře vědom, proto vystoupil s prohlášením odsuzujícím týrání zajatců hned po zahájení vojenského soudu, i když k případu samotnému se nevyjadřoval.

Představitelé britské vlády se k věci vůbec nevyjadřují s poukazem, že to je nepřípustné dokud soud neskončil. Má trvat tři až čtyři týdny. Ale na příklad stínový ministr obrany konzervativec Keith Simpson řekl, že je zveřejněnými snímky otřesen. Podobné pocity mají mnozí další.

Pozorovatelé hovoří o velmi vážném dopadu tohoto případu ve světě. Agentury zmiňují skutečnost, že v celém arabském světě se této věci věnuje značná publicita, obsáhle o ní referovala mezi jinými televize Al Džazíra. Samozřejmě největší obavy jsou z dopadu této kauzy na situaci v samotném Iárku. Mluvčí liberálních demokratů Sir Menzies Campbell řekl, že zveřejněné snímky nutně otevřou staré rány a bude se hovořit o paralelách s chováním Američanů ve věznici abu Ghraib u Bagdádu.

Před pouhými několika dny byl americký voják odsouzen za týrání zajatců na deset let žaláře. I když se zde v médiích často opakuje, že britští vojáci jsou ve svém chování vůči Iráčanům humánnější než Američané, momentálně se nezdá, že by tento argument měl velkou váhu. Britská armáda je zostuzena, o tom nelze pochybovat ani v nejmenším.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme