Brusel si připomene Havla. Rozsvítí neonové srdce z Pražského hradu

Brusel dnes uctí památku zesnulého prezidenta Václava Havla. V předvečer prvního výročí jeho úmrtí se na budově Evropského parlamentu rozsvítí velké neonové srdce. To nechal Havel umístit na Pražském hradě na závěr svého prezidentského mandátu v roce 2002.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Zdroj: ČTK

Na začátku je hromada trubek, ze kterých před evropským parlamentem postupně roste neonové srdce Václava Havla. Aby se srdce mohlo z Pražského hradu přestěhovat do Bruselu, muselo se celé předělat.

„S původním srdcem je úplně jinačí. Původní bylo z ocelových trubek, nyní jsme v kompletně hliníkové konstrukci,“ přibližuje Marek Bulíček z firmy Mareka, která Havlovo srdce do Bruselu přivezla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiožurnál byl u toho, když se srdce před Evropským parlamentem kompletovalo a věšelo na průčelí. Vše natáčel Ondřej Bouda

Vysvětluje, že museli konstrukci odlehčit, aby ji mohli pověsit na budovu Evropského parlamentu. A tak vlastně vyráběli celé srdce od začátku. „Co se týče výroby, tak teorie byla pěkná. Podle počítače se to nasimulovala, připravilo, naohýbalo. Nicméně potom na místě jsme museli zkracovat a doohýbat trubky,“ líčí Bulíček.

Smontovat jednotlivé díly bylo otázkou několika hodin. Větší překážkou byla pověstná bruselská byrokracie. „Museli jsme si projít místní byrokracií, která nás všechny zaskočila. Počínaje přístupy, parkováním a tak dále,“ podotýká Marek Bulíček.

Václav Havel usiloval o vstup Česka do Evropské unie. V Evropském parlamentu promluvil před třemi lety jako jediný řečník slavnostního zasedání, na kterém si parlament připomínal 20 let od pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

A úředníci zdržovali i vytažení srdce na průčelí budovy. Přestože během montáže poslanci zasedali ve Štrasburku a poloprázdná budova má mnoho vchodů, tak několik hodin nešlo uzavřít jeden z nich.

Umístění neonového srdce v Bruselu jako vzpomínku na českého prezidenta navrhlo hlavní město Praha ve spolupráci s místopředsedou Europarlamentu za ODS Oldřichem Vlasákem.
Symbol srdce připojoval Václav Havel ke svému podpisu.

Je to tak velký problém, jako by měl srdce na budovu vytáhnout nejméně vrtulník nebo alespoň jeřáb. „Nic takového nám nepovolili. Nahoře máme připravené klady s lany. Vytáhneme to ručně,“ dodává Bulíček.

Navzdory překážkám tu ale vládne příjemná atmosféra a všichni cítí, že nejde o úplně obyčejnou práci. „Tahle montáž byla úplně jinak pojatá. Bereme to opravdu jako vzpomínku na úmrtí našeho prezidenta Václava Havla. Je to pro nás pro všechny srdeční záležitost,“ uzavírá.

Na promenádě před Evropským parlamentem je kolem dokola výstavka k Nobelově ceně za mír, která zobrazuje nejvýznamnější momenty evropské historie. A vévodí jí právě Havlovo srdce.

Ondřej Houska, Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme