Bývalý polský premiér prý spolupracoval s tajnou službou

Bývalý polský premiér Józef Oleksy prý lhal ve svém lustračním prohlášení, v němž popřel minulou spolupráci s komunistickými tajnými službami bývalé Polské lidové republiky. Za "lustračního lháře" ho dnes označil polský lustrační soud. Výrok zatím nenabyl právní moci a je pravděpodobné, že Oleksy se proti němu odvolá. Celý případ, který probíhal zcela za zavřenými dveřmi, otevřel v červnu loňského roku mluvčí veřejného zájmu Boguslaw Nizieřski. Oleksyho totiž podezříval ze zatajení bývalých kontaktů s komunistickou tajnou službou. Rozhodnutí v dosud nejdéle probíhajícím lustračním případě soud vydal po 18 stáních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér a čelný představitel postkomunistické politické strany Svaz demokratické levice (SLD) sám ve svém lustračním prohlášení takovou spolupráci odmítl. Přiznal ale, že na začátku sedmdesátých let prodělal školení o vojenském průzkumu. To samo lustraci nepodléhá, základ obvinění byl podle zástupce mluvčího Krzysztofa Kauby jiný.

Oleksy dnes v reakci na rozhodnutí soudu konstatoval, že pravda prohrála. "Absolutně nesouhlasím s výrokem lustračního soudu. Myslím, že pravda prohrála s velmi specificky prováděným postupem," řekl Oleksy novinářů v budově Sejmu - dolní komory polského parlamentu.

Bývalý polský premiér byl podle výroku soudu v letech 1970 až 1978 tajným agentem vojenské špionáže a této službě předával "odpovídající údaje". Spolupráci prý zakončil v červnu 1978 kvůli úniku informací mimo tajnou službu. Zachovala se ale pracovní i osobní složka, která dnes posloužila jako hlavní důkaz při rozhodování soudu, jenž svým výrokem odmítl věrohodnost výpovědí bývalých důstojníků tajné služby.

Veřejně činná osoba, prohlášená soudem za lustračního lháře, ztratí svůj mandát a hrozí jí rovněž zákaz vykonávání některých veřejných funkcí až po dobu deseti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme