Ceny zbraní v Libanonu strmě stoupají

Podle čeho poznáte, že Libanon je opravdu v krizi? Ceny ručních střelných zbraní tam začínají prudce stoupat, zní odpověď. Podle tohoto kritéria je Libanon v součanosti ve velkých problémech, protože na černém trhu se platí za kalašnikov desetkrát více než před měsícem, kdy propukly v Bejrútu krvavé srážky mezi stoupenci vlády a opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalašnikov AK-47

Kalašnikov AK-47 | Foto: The AK site. Kalasnikov Home Page

"Všichni se ohlížejí po zbraních," citovala agentura AFP nejmenovaného obchodníka se zbraněmi. Jak dále uvedl, kdysi se samopal ruské provenience prodával za sedmdesát dolarů, nyní se sežene jen za 700 dolarů, což je v přepočtu asi 15.000 korun. A zásobník nábojů vyskočil ze dvou na dvacet dolarů.

Zdrojem, ze kterého čerpají prodejci, není kupodivu hnutí Hizballáh, které čelilo izraelskému útoku. Tihle bojovníci zbraně neprodávají. Ale mezi lidmi zůstalo mnoho zbraní z doby občanské války a ty se předávají z otce na syna, některé se ale dostanou na volný černý trh.

Další zbraně putuje do země jako kontraband většinou z Iráku přes Sýrii, a to spíše po jednotlivých kusech, aby nepadly do rukou celníků. Nejžádanějšími kousky jsou ruské kalašnikovy, americké M-16 a ruční granáty. Menší poptávka je podle ocbhodníků po těžkých zbraních, a proto jejich cena nestoupla. Například ručně odpalovaná raketa stojí stále 300 dolarů, v přepočtu asi 7000 korun.

"Je pravda, že panuje všeobecné napětí, které nutí lidi k sebevyzbrojování, ale nemyslím si, že to předznamenává okamžité propuknutí srážek," citovala agentura AFP Patricka Haenniho, který pracuje jako analytik pro sdružení International Crisis Group.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme