Červený kříž prověří podmínky zajatců na Guantánamu

Tým Mezinárodního Červeného kríže by měl ještě během dnešního dne navštívit zajaté členy Talibanu a Al-Káidy na americké základně v zálivu Guantánamo a prověřit jejich životní podmínky. Spojené státy mezitím převezly z Afghánistánu na Kubu dalších třicet zajatců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanamo na Kubě | Foto: US NAVY

Podle ženevského mluvčího Mezinárodního Červeného kříže je v Miami na Floridě tým, který je připraven odletět ještě dnes na Kubu a zahájit několikadenní inspekci zajateckého tábora na americké základně v zálivu Guantánamo na Kubě. Spojené státy, které nepřiznaly vězňům status válečných zajatců, s návštěvou Mezinárodního Červeného kříže souhlasí. Organizace pro ochranu lidských práv kritizují postup Američanů, kteří vězní zajatce Talibanu a Al-Káidy v provizorních venkovních celách.

Situací afghánských zajatců je znepokojena i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová. Na konferenci v Dublinu prohlásila, že je nanejvýš důležité, aby se se zajatci vězněnými na Kubě zacházelo podle mezinárodních dohod o lidských právech. Robinsonová rovněž požaduje objasnit právní postavení zadržovaných. Podle ní to jsou "bojovníci", kteří se účastnili mezinárodního ozbrojeného konfliktu. Mají tedy právo na statut válečného zajatce.

Členové americké námořní pěchoty mezi tím dopravili na základnu dalších třicet můžů, kteří dorazili s pouty na rukou a se začerněnými lyžařskými brýlemi na očích. Dalších třicet zajatců je na cestě. Celkový počet vězňů tak dosáhne sto deseti.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme