České volby na zahraničních ambasádách už ve čtvrtek

České parlamentní volby začínají v zahraničí už dnes. Volební místnosti se otevírají na americkém kontinentě na některých místech už v 19:00 našeho času, konkrétně v Brasílii, Buenos Aires, Montevideu, Rio de Janeiru a Sao Paulu. Poté budou následovat další místa v zemích Latinské Ameriky, USA a Kanady. Možnost ovlivnit složení Poslanecké sněmovny také hlasováním v zahraničí mají letos čeští občané poprvé od vzniku samostatné ČR. Nabídku však využil jen minimální počet krajanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volič u urny | Foto: Jan Rosenauer

Mnoho z nich odradila od účasti ve volbách skutečnost, že volební zákon navzdory jejich naléhání nepočítá s korespondenčním způsobem hlasování. Navíc, i když pocházejí z různých koutů České republiky, všichni se budou rozhodovat mezi 23 volebními uskupeními, která kandidují v Jihomoravském kraji.

U našich západních sousedů byl zájem o volby zpočátku velký. Nadšení ale rychle vyprchalo. Nakonec se v celém Německu zaregistrovalo jen 99 občanů České republiky. Potvrzuje to vedoucí konzulárního oddělení v Berlíně Irena Nimeřická: "Přece jenom jim to bylo daleko některým, ne těm z Berlína. A i třeba pro ně bylo takové zklamání, že budou volit tak, jak zákon předepisuje, vylosovaný kraj, Kraj jihomoravský, takže pro některé lidi to bylo tak, že "My v jihomoravském kraji nikoho neznáme", navíc by sem museli přijet znovu, tak to pro ně bylo zklamání, chtěli volit písemně."

Volit v zahraničí budou například i členové české protichemické jednotky v Perském zálivu. Jak probíhala organizace a kde získávali vojáci informace o kandidátech, popsal Radiožurnálu velitel jednotky Josef Prokš. "Tak vojáci se zapsali 29. dubna do seznamu a 14. od 14 hodin pobíhají tady volby. Budeme mít k dispozici autobus, který je přesune na českou mabasádu, kde přímo provedou akt voleb. Samozřejmě přísun informací je tady částečně omezený, ale přes internet stahujeme zprávy. Dochází nám denně souhrn zpráv z České republiky, tak výpis z tisku. Dáváme to na nástěnky, takže vojáci přehled mají."

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme