Česku hrozí pro neplnění migračních kvót řízení před unijním soudem. Brusel rozhodne příští týden

Evropská komise příští týden oznámí, zda zahájí řízení pro porušení unijní legislativy vůči těm členským zemím EU, které od Itálie a Řecka nepřebírají žadatele o azyl v rámci systému kvót, nebo těm, které těchto osob převzaly jen málo. Novinářům v úterý mluvčí komise Natasha Bertaudová v reakci na pondělní rozhodnutí české vlády nepodílet se nadále na programu řekla, že komise příští týden "zkonkretizuje svůj postoj" k možnému startu řízení. To může skončit až před unijním soudem.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové

Detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové | Foto: Radek Duchoň

Evropská komise předloží příští týden svou další pravidelnou zprávu o postupu programů přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. V květnu, když byla tato zpráva zveřejněna naposled, uvedl eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, že komise chce vidět rychlý pokrok u zemí, které dosud nepřijaly vůbec nikoho či jen několik málo migrantů a které už dlouhou dobu nenabídly do programu žádná místa.

Vláda: Česko už nepřijme žádného migranta na základě kvót. Zhoršila se bezpečnostní situace

Číst článek

Procedura, na jejímž konci může unijní soud udělit státu pokutu, by tak mohla být zahájena vůči Maďarsku a Polsku, které žádného migranta od Italů a Řeků nepřevzaly. V květnu ale Avramopulos poukázal také na Česko, jež přijalo jen 12 lidí a od loňského května nenabídlo žádná místa. Nyní česká vláda oznámila, že to už ani nehodlá udělat.

Bertaudová v úterý připomněla, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě v Praze, kde bude mít příležitost jednat o problematice také s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Překvapivé načasování

Podle nejmenovaného dobře informovaného představitele komise bylo pondělní oznámení české vlády překvapivé především svým načasováním, právě kvůli nadcházející Junckerově návštěvě. "Jeho obsah překvapivý není," podotkl tento představitel evropské exekutivy s tím, že Junckerův rozhovor se Sobotkou nejspíš postoj české vlády nezmění.

Mluvčí Bertaudová připomněla Junckerův názor, který šéf komise vyjádřil i v rozhovoru pro Blesk, že evropský přístup k migraci znamená sdílení odpovědnosti a solidarity mezi členskými zeměmi s tím, že státy na vnějších hranicích bloku nemohou nést veškerou zátěž.

Česko mohlo udělat víc

"Česká republika loni přijala 12 lidí a od té doby nic. Je tu velký prostor k tomu, aby udělala víc," poznamenala v úterý mluvčí.

Dvouletý program, odsouhlasený přes odpor ČR a dalších zemí ze střední Evropy v září 2015, příliš funkční není. K 12. květnu bylo celkově přesunuto jen 18 418 osob. Sama Evropská komise přiznává, že celkový počet 120 tisíc lidí dodržen nebude, také z toho důvodu, že v Itálii a v Řecku prostě není dostatečný počet migrantů, kteří by podmínky přesunu vůbec splňovali.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme